30. dubna–6. května 2024
Aktuální
vydání
18
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Katolíci a anglikáni – setkání tradic

30. 1. 2024

|
Tisk
|

Canterbury a Řím i anglikánskou a katolickou tradici propojilo mimořádné týdenní setkání biskupů obou církví, v čele s papežem Františkem a hlavou anglikánů Justinem Welbym.

image:Image Při čtvrtečních ekumenických nešporách v bazilice sv. Pavla za hradbami prosili o jednotu křesťanů duchovní různých tradic.
Při čtvrtečních ekumenických nešporách v bazilice sv. Pavla za hradbami prosili o jednotu křesťanů duchovní různých tradic. Snímek Profimedia

Celkem padesát anglikánských a katolických biskupů z 27 zemí světa přicestovalo do Říma po dvojicích – jako učedníci v Lukášově evangeliu –, vždy jeden a jeden z každého státu. Od 22. do 29. ledna se zde v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů účastnili setkání nazvaného „Růst společně“. V jeho průběhu tyto dvojice symbolicky vyslaly zpět hlavy obou církví, papež František a arcibiskup canterburský Justin Welby, „aby ve svých regionech nadále svědčili o jednotě, kterou si Bůh přeje pro svou církev“ – jak informovaly Vatican News.

Pouť po svatých místech

Setkání uspořádala Mezinárodní anglikánskořímskokatolická komise pro jednotu a misii (IARCCUM), aby „se diskutovalo o tom, jak společně růst v jednotném svědectví a misii ve světě“. Stejně důležitou součástí programu byla však také návštěva svatých míst a společná modlitba podle obou tradic. Nejprve účastníci navštívili svatopetrskou baziliku a prohlídku zde završili anglikánskými nešporami. Poté připutovali do kostela sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově. V této bazilice minor, kterou má ve správě Komunita Sant’Egidio a kde se často konají ekumenická setkání a pobožnosti, předsedal arcibiskup Justin Welby zpívané anglikánské liturgii.

Ve čtvrtek 25. ledna večer – ve svátek Obrácení apoštola Pavla – se pak účastníci připojili k ekumenickým nešporám v bazilice sv. Pavla za hradbami, k nimž se přidali reprezentanti pravoslaví a dalších křesťanských církví. Papež František, který modlitbě předsedal, v kázání připomněl, že rozdělení nikdy nepochází od Boha, ale je ďáblovým dílem. „Sjednotí nás pouze láska, která se nedovolává minulosti, aby si zachovala odstup nebo ukazovala prstem,“ pokračoval papež, „ale která v Božím jménu staví naše bratry a sestry nad obrannou hradbu našich vlastních náboženských struktur,“ navázal a dodal: „Odloučené křesťany znovu sblíží pouze láska, která se stane nezištnou službou a kterou učil a ztělesňoval Ježíš.“ Závěrem pak s arcibiskupem Welbym od hrobu apoštola Pavla vyslali zpět dvojice biskupů hlásat jednotu.

Symbolickým bodem programu byla i páteční ranní návštěva kostela San Gregorio al Celio, odkud v roce 597 papež Řehoř Veliký poslal do Anglie jako věrozvěsta prvního arcibiskupa canterburského, pozdějšího světce Augustina z Canterbury. V roce 2012 v tomto kostele vedli společné ekumenické nešpory Benedikt XVI. a tehdejší canterburský arcibiskup Rowan Williams.

Setkání poté pokračovalo v Canterbury. Na programu bylo jednání o další činnosti IARCCUM, ale také – na oplátku – uctění zdejších posvátných míst, kupříkladu pobožnost se svícemi u hrobu sv. Tomáše Becketa v anglikánské Canterburské katedrále. V neděli večer zde pak setkání uzavřela společná bohoslužba, při které kázal katolický biskup hongkongský, kardinál Stephen Chow SJ.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou