3.–9. září 2024

Na olympijské hry s požehnáním

Z domova

23. 7. 2024

V pátek 26. července začínají v Paříži Letní olympijské hry. Čeští sportovci se na ně vydali s požehnáním od arcibiskupa Jana Graubnera. V hlavním městě Francie se konala bohoslužba za mír, kde zazněla i slova papeže Františka.

image:Image Arcibiskup Jan Graubner s olympioničkou Ivetou Vacenovskou.
Arcibiskup Jan Graubner s olympioničkou Ivetou Vacenovskou. Snímek Martin Flousek / Český olympijský výbor

„Vážení účastníci olympijských her v Paříži, milí sportovci. Každému z vás velice upřímně přeji radost z vítězství i štěstí. Chci v této chvíli poděkovat za to, že reprezentujete naši zemi a jste inspirací pro mladší generaci. Ať se vám daří. Bůh vám žehnej,“ požehnal minulý čtvrtek arcibiskup Jan Graubner olympionikům v kapli arcibiskupství v Praze na Hradčanech. Vyzkoušel si také olympijský dres a s dvojnásobnou olympioničkou Ivetou Vacenovskou si zahrál stolní tenis (viz Foto týdne na str. 15).

Arcibiskup požehnal i sportovní vybavení včetně šermířské masky, volejbalového míče, pádla či reprezentačního oblečení českého týmu pro olympiádu. „Chraň sportovce před úrazy a zraněními. Dej jim dostatek sil, aby vždy odcházeli ze sportoviště s pocitem dobře odvedené práce. Kéž jsou výhrami i prohrami, které sport i život přináší, přetvářeni v lepší sportovce, ale také ve vyzrálé lidské osobnosti,“ připojil arcibiskup. Přesně týden před zahájením her se v pátek v Paříži konala mše svatá (více na str. 3), která zahájila olympijské příměří pro pařížské hry. Navrhla je Francouzská biskupská konference a pařížská arcidiecéze a odhlasovala i OSN. Ruská agrese na Ukrajině ale zatím pokračuje se stejnou intenzitou.

Papežovo poselství

Bohoslužbě předsedal pařížský arcibiskup Laurent Ulrich a koncelebrovali arcibiskup Celestino Migliore, apoštolský nuncius ve Francii, a biskup z Digne Emmanuel Gobilliard, delegát Francouzské biskupské konference pro olympijské a paralympijské hry. V poselství zaslaném ve francouzštině pařížskému arcibiskupovi Ulrichovi se papež František připojil k úmyslům mše svaté a udělil požehnání účastníkům olympiády na všech úrovních.

František ocenil křesťanská společenství, která se připravují otevřít naplno dveře svých kostelů, škol a domovů pro tuto událost. „Kéž zvláště otevřou dveře svých srdcí, aby skrze vděčnost a velkorysost svého přijetí vydávala všem svědectví o Kristu, který v nich přebývá a předává jim svou radost,“ povzbudil je Svatý otec a poděkoval, že nezapomínají na nejzranitelnější lidi. „Doufám, že uspořádání těchto her bude pro celý francouzský národ úžasnou příležitostí k dosažení bratrské harmonie, která umožní, aby se přes rozdíly a protiklady posílila jednota národa,“ dodal papež.

Více na str. 3