17.–23. září 2024

Jak pomoci lidem po povodních

17. 9. 2024

Extrémní srážky způsobily ničivé záplavy nejen v Česku. Nejvíce je zasažen sever a východ země. Charita ČR a další humanitární organizace už pomáhají a přidá se sbírka v kostelích v neděli 29. září.

image:Image Letecký pohled na městskou část Bohumín-Pudlov. Pod vodou se ocitla i rozvodna elektrické energie pro celé město, kvůli zatopení musela být vypnuta.
Letecký pohled na městskou část Bohumín-Pudlov. Pod vodou se ocitla i rozvodna elektrické energie pro celé město, kvůli zatopení musela být vypnuta. Snímek Profimedia

Tisíce lidí musely opustit své domovy, statisíce dalších byly v době pondělní uzávěrky KT bez teplé vody či elektřiny. Charita ČR už uvolnila prostředky z krizového fondu na okamžitou pomoc a tam, kde opadla voda, zjišťuje ve spojení s místními Charitami škody a způsoby pomoci jednotlivcům i rodinám. Situaci monitorují už od neděle v terénu a poskytují i první humanitární pomoc. Křesťanská sportovní organizace Orel nabídla svých 120 objektů po celém Česku pro azylové bydlení, uskladnění věcí, dobrovolnickou a jinou podporu.

Biskupové ujišťují o svých modlitbách, na postižené povodněmi pamatují i při mších svatých. Česká biskupská konference navíc rozhodla, že nedělní sbírka ve všech kostelích 29. září půjde na pomoc zasaženým právě prostřednictvím Charity ČR, jejímž je zřizovatelem.

Charita se vydává na pomoc

„Situace v mnohém překonává rok 1997,“ uvádí za Diecézní charitu ostravskoopavskou Sylva Lejsková. Rozsah škod je značný, neziskové organizace si proto zaplavená území rozdělí. O víkendu bylo pro koordinátory pomoci nesnadné získat přesné informace. „Nedaří se nám kvůli výpadkům signálu zjišťovat podrobnosti,“ ozvala se v neděli ředitelka Charity Jeseník Helena Paschkeová. Mezi rozběsněné toky patřila i řeka Opavice, která zaplavila Město Albrechtice na Krnovsku včetně tamního kostela, kde se však už v neděli mohli farníci pustit do vyklízení bahna a úklidu škod. Povodně ale zasáhly také do života místní komunity sester boromejek. „Situaci zvládáme s nasazením všech sil a Boží pomocí. Naštěstí už pustili proud. Sklep, kotle a kuchyň máme ovšem pod vodou,“ uvedla pro KT v pondělí představená kláštera Iva Bohutínská. V komunitě žije i skupina starých sester. Jedna boromejka navíc v noci ve tmě upadla a zlomila si nohu, do kláštera proto museli záchranáři. Nadto je zde více sester než obvykle, neboť část kongregace tu absolvuje duchovní cvičení. „Začaly jsme potmě a vzývaly jsme Ducha Svatého. Teď už máme naštěstí světlo,“ hlásí z Krnovska sestra Iva.

Do pomoci u severních sousedů se o víkendu zapojili také pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Stav na Jesenicku už v sobotu dopoledne mapoval pracovník ACHO Robert Neugebauer, který zde bydlí. „Projel jsem několik obcí v okolí Jeseníku a informoval o našich možnostech i o Lince důvěry Charity Blansko, která má celostátní působnost. Role Charity sice přijde hlavně ve chvíli, kdy voda opadne, už nyní ale máme kontakt na jednu rodinu, které voda vyplavila dům. Nabídneme jim následnou pomoc, aby věděli, že v tom nejsou sami,“ shrnul Neugebauer.

I když Jesenicko patří pod Olomoucký kraj, v organizaci církve a také Charity spadá do diecéze ostravsko-opavské. Přesto se do obcí Jesenicka vypravil v sobotu také tým tří pracovníků s vysoušeči a čisticími prostředky. „Ve chvílích nouze jsme všichni na jedné lodi,“ řekl ředitel ACHO Václav Keprt s tím, že s podporou místních Charit už připravují tým, který by se do postižené oblasti přesunul. „Jsme připraveni pomáhat, jakmile to situace dovolí, opadne tam voda a postižená místa budou bezpečně přístupná,“ dodal Keprt.

Záplavy i u sousedů

Voda bouřila také u našich sousedů za hranicemi. Na Slovensku se potýkají se záplavami v Záhoří, ale i v Bratislavě a okolí. Zavřené jsou školky a školy, probíhaly evakuace. Vzhledem k situaci se odehrála v omezeném režimu i nedělní pouť k národní patronce Panně Marii Bolestné do Šaštína. „Dnes budeme zvláště prožívat duchovní spoluúčast se všemi, kdo trpí následkem počasí. Prosit chceme i za ty, kdo v těchto těžkých časech pomáhají,“ uvedl slavnost bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Biskupové vyzvali věřící, aby se za postižené modlili a poskytli jim lidskou blízkost i konkrétní pomoc. Slovenská Charita vyhlásila sbírku a vyslala do terénu pracovníky s nouzovými balíčky vody, potravin a hygienickými potřebami.

Protržená přehrada

Kritická je situace v jihozápadním Polsku, odkud jsou vedle zřícení historických mostů hlášeni i utonulí. Extrémní záplavy ještě posílilo protržení přehrady nad městem Stronie Śląskie. K podpoře obětí vyzval předseda Polské biskupské konference arcibiskup Tadeusz Wojda i další biskupové, krakovská arcidiecéze pak darovala půlmilion zlotých a vyhlásila ve farnostech sbírku. Zdejší Charita zřídila pro zasažené zvláštní účet a její pracovníci se už také vydali s hmotnou pomocí do terénu.

Po zaplavených částech Rumunska se na nejhorší připravuje Maďarsko a další místa podél toku Dunaje, včetně Bavorska. Stav katastrofy platí i v Dolních Rakousích, na nohou jsou záchranáři i Charity. V neděli předsedal ve vídeňské katedrále prezident Caritas Europa Mons. Michael Landau mši sv. s povzbuzením i poděkováním všem záchranářům a dobrovolníkům a vyzval k neutuchající solidaritě. „Držme při sobě a nezapomínejme na ty nejslabší,“ vzkazuje Mons. Landau do nadcházejících dnů podle agentury Kathpress.

Sbírka Charita pro oběti povodní: 44665522/0800, variabilní symbol 906, dárcovská SMS: na tel. 87777 ve tvaru DMS CHARITAPOMOC 90 nebo DMS CHARITAPOMOC 190

Celostátní krizová Linka důvěry Charity Blansko na tel. 516 410 668, 737 234 078 Na úřadech práce nebo elektronicky lze zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Pro pomoc s vyplněním lze volat na 800 779 900.