15.–21. dubna 2025
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Česko-slovenský dík za svobodu

15. 4. 2025

|
Tisk
|

Bazilika se nezaplnila, biskupů ale přišlo víc než tehdy. Tak arcibiskup Josef Nuzík zhodnotil bohoslužbu, která se slavila na Velehradě jako připomínka kněžské pouti 10. dubna 1985.

image:Image Velehradská bazilika si minulý čtvrtek připomněla pouť z roku 1985.
Velehradská bazilika si minulý čtvrtek připomněla pouť z roku 1985. Snímek František Ingr / Člověk a Víra

Minulý čtvrtek se jí zúčastnilo na padesát kněží z Česka i Slovenska a také devět biskupů, mezi nimi kardinál Dominik Duka a biskup Martin David nebo biskupové ze Slovenska František Rábek, Viliam Judák a Tomáš Galis. Početní zastoupení slovenských zástupců ocenil i velehradský duchovní správce P. Josef Čunek SJ, který připomněl, že mnoho věřících přijelo roku 1985 právě ze Slovenska. Arcibiskup Josef Nuzík pak upozornil, že i když se setkání nemůže porovnávat s poutí, jíž se tehdy zúčastnilo přes tisíc duchovních a několik tisíc laiků, v jednom ohledu „vítězí“ právě letošní bohoslužba: „Je tu dnes víc biskupů, jejichž působení tehdy komunisté bránili. Obsazení biskupských stolců byl i jeden z požadavků věřících.“ V závěru bohoslužby pozdravil účastníky kardinál Duka, podle nějž by bez dubnové pouti nebyla ani známá statisícová červencová pouť na Velehradě: „Komunistický režim se snažil oddělit kněze od biskupů i věřících. Ale Velehrad 1985 nám jednotu vrátil.“ Na svou tehdejší účast zavzpomínal i dnešní nitranský biskup Viliam Judák a připojil: „Děkujeme všem generacím, které v těžkých časech uchovaly víru, a zároveň prosíme, abychom zachovali dědictví otců.“

Přítomnost biskupů ocenil i fotograf František Ingr ze společenství Člověk a Víra, který dokumentoval už pouť v roce 1985. „Komunisté tehdy zakázali mluvit kardinálu Tomáškovi a vystoupit mohl jen biskup Jozef Feranec, jeho řeč ale byla hodně ‚mírová‘,“ zmínil s odkazem na název kolaborantského hnutí duchovních Pacem in terris. Sám tehdy vše sledoval shůry. „Se Štěpánem Vašíčkem z Blatnice jsme se rozhodli nahrávat na magnetofon, a abychom se vyhnuli kontrolám, vytáhli jsme linku na oratoř. Pořídil jsem přitom i několik snímků a odvahu mi dodával právě Štěpán Vašíček, který strávil deset let v kriminále, po návratu se ale dál angažoval v podzemních aktivitách,“ popsal Ingr a doplnil: „Že tu dnes můžu svobodně fotografovat, je hotový zázrak.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou