18.–24. března 2025
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Svatý rok ve Věčném městě

Téma

18. 3. 2025

|
Tisk
|

Svatý rok s heslem „Poutníci naděje“ vybízí k návštěvě Říma. Následující dvoustrana je malou pozvánkou k tomu, co lze ve Věčném městě vidět a zažít.

image:Image Při procházce po antickém Foru Romanu.
Při procházce po antickém Foru Romanu. Snímek Anežka Pučelíková

„Myslím na všechny poutníky naděje, kteří se vypraví do Říma, aby zde zažili Svatý rok, a na všechny, kdo nebudou moci přijet nebo přijít do města apoštolů Petra a Pavla a budou tento rok slavit v místních církvích.“ Těmito slovy uvedl papež František svou bulu s názvem Naděje neklame (Spes non confundit). Touto listinou loni vyhlásil Svatý rok 2025, za jehož motto zvolil „Poutníci naděje“. A pokračoval přáním: „Kéž je to pro všechny čas opravdového a osobního setkání s Pánem Ježíšem, který je ‚dveřmi‘ spásy; s tím, kterého církev, jak je jejím posláním, vždy, všude a všem hlásá jako ‚naši naději‘.“ Bula je v českém překladu na webu Církev.cz.

Ať už se do Věčného města vydáme nebo ne, smyslem Jubilejního roku je osobní setkání s Ježíšem, dárcem naděje. Církev nabízí tradičně osvědčené prostředky, které takovému setkání mohou napomoci: opustit zajeté koleje a vydat se na pouť, smířit se s lidmi i s Bohem, věnovat péči těm, kdo ji potřebují, nebo se modlit za zemřelé.

Praktické tipy

Na dva tisíce poutníků se vypraví na Národní pouť českých a moravských diecézí, jež proběhne od 28. do 31. března. Další se do Svatého města vydávají po vlastní ose. Ti naleznou některé informace na českém webu jubileum2025.cz. Nejpodrobnější přehled poskytuje oficiální web iubilaeum2025.va v devíti světových jazycích. Poutník se dozví, nejen jak si zařídit poutnickou kartu (s QR kódem), která umožňuje registrovat se ke vstupu ke Svaté bráně či na různé doprovodné akce, ale také informace o jubilejních bazilikách. Rovněž zde najde mapy s vyznačenou trasou poutě po sedmi římských bazilikách, kterou kolem Svatého roku 1550 založil sv. Filip Neri po stopách prvních světců.

Kromě popisu této zhruba 24 km dlouhé cesty se zde dočte, jak jsou některé římské kostely spojeny s jednotlivými evropskými zeměmi (ČR reprezentuje bazilika sv. Klimenta, kde je pohřben sv. Cyril), nebo si může vybrat putování po kostelích zasvěcených patronkám Evropy a učitelům církve. A osvědčení o vykonané pouti (testimonium) si na základě poutnické karty může nechat vystavit v informačním centru na Via della Conciliazione 7 (zhruba v půli cesty mezi Andělským hradem a Svatopetrským náměstím). Mají otevřeno každý den od 7 do 19 hodin a dobrovolníci zde poskytují návštěvníkům všechny potřebné informace.

Čerstvé dojmy z jubilejního Říma přináší náš kolega Karel Pučelík, který tam na konci února strávil několik dní. Co tento mimořádný čas znamená pro tým poutního domu Velehrad, přiblíží zase P. Damián Jiří Škoda a řeholnice ze Společnosti sester Ježíšových. A v anketě se dozvíte, která místa v Římě mají rádi někteří „našinci“.

NAPIŠTE NÁM O SVÉ POUTI!

Sdílejte s námi své duchovní i jiné zážitky z Říma v rámci letošního Svatého roku. Vybrané příspěvky rádi zveřejníme v jubilejní příloze na konci dubna. Své texty v rozsahu do dvou tisíc znaků (zhruba jedné normostrany), ale i fotografie můžete zasílat do 10. dubna na e-mail: bilkova@katyd.cz.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou