22.–28. října 2024
Aktuální
vydání
12
Předchozí vydání
Hledat
Publicistika
Publicistika

Obsah

Místo dýní tančí svatí

22. 10. 2024

|
Tisk
|

Věřící si o prvních listopadových dnech připomínají své zemřelé i svaté. Nejen obchody však v té době ovládne strašidelná estetika svátku Halloween. Jako inspiraci pro nadcházející svátky nabízejí ve farnosti Praha-Kunratice coby protipól uspořádat „Bál svatých“.

image:Image Bál svatých v Kunraticích v roce 2022. Zleva svatí: Vavřinec, Pavel, král David, Hyacinta, Zdislava a Don Bosco.
Bál svatých v Kunraticích v roce 2022. Zleva svatí: Vavřinec, Pavel, král David, Hyacinta, Zdislava a Don Bosco. Snímek archiv farnosti

„Byli jsme na výletě v Polsku a uviděli jednoduchý plakátek, který zval na Bál svatých. Zaujalo nás to a s přáteli jsme ho uspořádali ve farnosti sv. Jakuba v Praze-Kunraticích. Letos to bude už počtvrté. Ač jsme byli po každém bále hodně unavení, další rok jsme si bez něj už nedokázali představit,“ popisují manželé Karel a Dominika Mackovi.

Společně dali dohromady i web balsvatych. cz, kde popisují, jak takovou akci uskutečnit: „Základem je pochopitelně kostým. Ať už přijdete jako anděl nebo svatý či svatá (třeba i starozákonní), ať už budete mít třeba jen jeden atribut nebo budete k nerozeznání od uměleckých děl z dávných dob – to, že přijdete v převleku, udělá z obyčejného setkání záležitost ukazující k nebi.“ Manželé dále připomínají, že při propagaci je dobré uvést, že vstup v halloweenském kostýmu není dovolen.

K bálu samozřejmě patří kvalitní hudba, nejlépe živá a veselá. Kromě toho lze nabídnout řadu aktivit – kunratičtí farníci se dělí o ty osvědčené. Například zábavný kvíz o životech svatých, kterého se mohou účastnit děti i dospělí. „Při větším počtu je třeba vytvořit skupiny. Máte-li přístup k technice, lze použít aplikaci Kahoot. Alternativně můžete připravit papírové otázky a odpovědi,“ nabízejí. Nemenší úspěch měla promenáda svatých.

Další aktivitou je třeba Dílna sv. Josefa. „Můžete připravit tvořivé stanoviště. Kusy dřev, hřebíky a kladiva osloví hlavně děti. Bude skvělé, když to bude mimo hlavní prostory,“ přibližují. A hlavně děti ocení inspiraci z Latinské Ameriky – Piňatu. Při ní se větší nádoba, kupříkladu z kartonu, obalí barevným papírem. Děti ji pak rozbíjí (střídají se po jedné ráně) a u toho recitují. „My říkáme tuhle básničku: ‚Ó Ježíši tichý / rozbij naše hříchy / my prosíme tebe / otevři nám nebe,‘“ zakončují Mackovi. Piňata má sedm trnů představujících sedm smrtelných hříchů. Její rozbíjení symbolizuje asketickou praxi završenou sladkostí.

Zaujal vás článek? Katolický týdeník můžete číst celý v elektronické podobě. Vyzkoušejte si jej na 3 týdny ZDARMA!
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou