1. 10. 2024
|Poutníci z celého Česka oslavili v sobotu ve Staré Boleslavi svátek hlavního zemského patrona sv. Václava. Připomněli si ho také v Olomouci, a dokonce ve Vatikánu.
Po mostu generála Lišky se z Brandýsa do Staré Boleslavi valí zástupy věřících. Jsou mezi nimi poutníci, kteří se sem vydali pěšky časně ráno z pražských Kyjí. Oslavy vrcholí bohoslužbou pod širým nebem, kterou na Mariánském náměstí celebruje arcibiskup Jan Graubner. V kázání hovoří zejména o rodině a dětech: „Pro rodiče není nic důležitějšího než výchova dětí, dokud je mají doma,“ upozornil s tím, že klíčový je zde dobrý příklad rodičů a dospělých. „Nepřehlédnutelný význam má přítomnost matky i otce, čím lepší budou učitelé a jejich spolupráce s rodiči, tím méně bude třeba dětských psychiatrů.“ Upozornil také na úskalí moderních technologií, které nabízejí „bohaté informace, k nimž se stačí proklikat. Musíme pomáhat dětem přemýšlet nad souvislostmi, vidět příčiny a důsledky včetně dopadů na reálný život, prostě dojít ke skutečnému poznání. Tak nejen dozrají k moudrosti, ale i k dobrému životu.“
Téma „dětské duše“ přichází ke slovu ještě v závěru bohoslužby, kdy český primas předává papežský Řád sv. Řehoře Velikého známému dětskému psychologovi Jaroslavu Šturmovi.
Svatováclavské oslavy začaly tradičně o den dříve, když motorizovaná jednotka Hradní stráže doprovodila z Prahy do Staré Boleslavi lebku sv. Václava. Následně ji orlové donesli spolu s kanovníky metropolitní a staroboleslavské kapituly do krypty kostela sv. Václava. Zde pak čtyři orlové složili arcibiskupovi Janu Graubnerovi přísahu členů Orelské stráže, čímž obnovili jednu z tradic sahajících až do první republiky. „Náplní její činnosti má být kvalitní reprezentace Orla na náboženských a národních slavnostech a při pietních příležitostech,“ vysvětlil Miloš Žila, starosta Orelské župy Pospíšilovy v Praze.
Národní pouť letos přinesla ještě jednu novinku: prezentaci svatováclavského dukátu, který vydala ČNB při 100. výročí jeho ražby.
Svého patrona oslavili také věřící v olomoucké arcidiecézi. Několik stovek se jich sešlo v katedrále sv. Václava při pouti veřejných činitelů. Slavil ji zde biskup Antonín Basler a kromě představitelů veřejného života se jí zúčastnilo i několik desítek ministrantů, kteří do Olomouce dorazili z celé arcidiecéze, aby se po slavnostní bohoslužbě vydali bojovat o svatováclavský pohár při florbalovém turnaji.
Nejen patrocinium svého kostela, ale také třicáté výročí jeho posvěcení si připomněli lidé z Horní Lidče. Mši svatou v kostele sv. Václava zde celebroval olomoucký generální vikář Mons. Ladislav Švirák mj. spolu s jezuity P. Josefem Čunkem a P. Jiřím Šolcem, kteří zde působili a zasloužili se o výstavbu kostela.
Na 170 věřících převážně z olomoucké arcidiecéze se vydalo oslavit sv. Václava také do Říma – na mši svatou, kterou zde přímo v bazilice sv. Petra v sobotu slavil arcibiskup Josef Nuzík. „Jako země máme tu velikou výsadu, že v bazilice sv. Petra už několik století stojí oltář našeho národního patrona, sv. Václava. Každý rok sem někdo z mých spolubratří biskupů putuje se svými věřícími, aby na tomto místě svěřil náš národ Bohu,“ zmínil arcibiskup.
Vzpomínka na českého patrona p rozářila církevní dění i v českobudějovické diecézi. V sobotu slavil P. Pavel Němec poutní mši v kostele sv. Václava v Hodušíně. „Jsem moc rád, že nás přišlo tolik, a zvu vás, ať do našeho kostela přijdete i některou jinou sobotu v roce,“ vyzval ve zcela zaplněném gotickém chrámu z konce 13. století, kde se tísnilo na 150 lidí, zatímco jindy přijde sotva desítka. Poutní mše proběhla v sobotu i v kostele sv. Václava v Českých Budějovicích s hlavním celebrantem P. Zdeňkem Gibiecem, rektorem zdejšího semináře.
V litoměřickém Biskupském pivovaru U sv. Štěpána navařil sládek Robert Kříž speciální svatováclavské pivo. Podle šéfa pivovaru Richarda Kirbse je na své dílo tentokrát zvlášť pyšný. „Na svrchně kvašený čtrnáctistupňový speciál jsme nakoupili ty nejlepší slady, celkem čtyři druhy. Dávají tomu pivu tmavě rubínovou barvu a jeden z nich – vídeňský – jemnost na závěr. Pivo je chmelené třemi druhy chmele,“ popsal sládek. V předvečer svátku na něj vyrazil i litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Speciál, který si natočil z tanku přímo ve sklepě pivovaru, si pochvaloval: „Má opravdu zajímavou barvu a skvěle chutná.“