17. 9. 2024
|Minulý pátek zakončil papež František svou dosud nejdelší apoštolskou cestu. Během ní navštívil Indonésii, Papuu Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Při zpátečním letu odpovídal na otázky novinářů.
Kromě bezprostředních dojmů z právě ukončené dvanáctidenní cesty přišla řeč i na dění v jiných regionech. Otázky novinářů směřovaly na vztah Svatého stolce s Čínou, prezidentské volby v USA či situaci v Pásmu Gazy.
Na otázku ohledně Číny vyjádřil papež spokojenost nad spoluprací ve věci jmenování biskupů a zopakoval své přání navštívit tuto zemi. Pak došlo na téma prezidentských voleb v USA. „Co můžete poradit katolickému voliči, který se má rozhodnout mezi kandidátem, jenž je pro přerušení těhotenství, a jiným, který by rád deportoval 11 milionů migrantů?“ zněl dotaz. „Oboje jde proti životu – ten, kdo vyhání migranty, i ten, kdo zabíjí děti,“ odpověděl papež. „Nepřijmout migranta je vážný hřích a potrat je zabitím člověka, o těchto věcech mluvme jasně,“ řekl František. Podotkl ale, že nevolit vůbec není dobré, a to ani v případě, že se musí volit menší zlo. Doporučil všem, aby se při rozhodování řídili svým svědomím.
Řeč se na palubě letadla stočila i na Pásmo Gazy. „Každý den volám do farnosti v Gaze. Žije tam 600 lidí: křesťané i muslimové pospolu jako bratři. Ale vyprávějí mi zlé a těžké věci. Když vidíte těla zabitých dětí, když vidíte, že kvůli domněnce, že se tam skrývají nějací ozbrojenci, bombardují školu, je to ošklivé. Někdy se říká, že je to obranná válka, ale občas si myslím, že je toho příliš, a nezdá se mi, že by se dělaly kroky k uzavření míru,“ odpověděl František s tím, že oceňuje iniciativu jordánského krále Abdalláha ke zprostředkování příměří.
Po návratu do Říma se papež jako obvykle zastavil v bazilice Santa Maria Maggiore a před ikonou Panny Marie poděkoval za úspěšnou cestu a šťastný návrat.
Více na str. 8 a 16