10. 9. 2024
|Se začátkem nového školního roku stoupá počet telefonátů na různé krizové linky. Obavy ze školy, nedostatek financí, stres i nepříliš dobré vztahy v rodinách přinášejí mnoha lidem pocity bezvýchodnosti. Úzkosti doléhají i na děti.
„Rodiny se v září opět dostávají do kolečka zátěžových situací, které často vyžadují nový pohled a nové řešení. V září také bývá na Lince pro ženy a dívky o polovinu větší počet hovorů než v letních měsících,“ konstatuje Iveta Wollerová, vedoucí krizové linky Poradna pro ženy .
Mnoho lidí, kteří si nevědí se svou situací rady, ani nenapadne, že mohou získat pomoc, vyslechnutí či nadhled takto jen po telefonu. Iveta Wollerová říká, že jakýkoliv dotaz či problém si zaslouží plnou pozornost konzultantek, které jsou na lince připraveny pomoci. Klientky zůstávají v anonymitě, pracovnice linky jsou vázány mlčenlivostí a hovory nejsou nahrávány. Není se proto třeba bát, stačí prostě zavolat.
„Často sem volají ženy, které se ocitly v tíživé situaci v souvislosti s rozvodem či rozchodem nebo zažily ve vztahu domácí násilí. Zpravidla se nejdříve potřebují zorientovat ve své situaci – a je pro ně přijatelnější zavolat na linku pomoci pro ženy než na linku pro oběti. Být obětí už představuje určité stigma, kterému se chtějí vyhnout. Důležité je proto vědět, že jsou organizace, které dovedou účinně pomoci – ať už zorientovat se v náročné životní situaci, nebo nabídnout konkrétní pomoc (odborné sociální poradenství, právní či psychoterapeutickou pomoc),“ konstatuje Iveta Wollerová s tím, že Linka pro ženy a dívky funguje jako vstupní brána do Poradny pro ženy a v rámci republiky má pět regionálních poboček.
Těžkosti v rodině a navíc školu a vrstevníky mnohem častěji řeší také samotní školáci. U některých se strach ze školy dostává až na hranici sociální fobie. „Ze statistik Linky bezpečí vyplývá, že už před začátkem školního roku roste počet dětí, které se na tuto službu obracejí a svěřují se se svými strachy. Jedním z nejčastějších témat, které v tomto období na Lince bezpečí zmiňují, je šikana,“ říká psycholožka a mluvčí Linky bezpečí Regina Jandová. Jen loni Linka řešila téma šikany ve škole téměř 1 200krát, což je víc než tři kontakty za den. Obavy ze zářijového návratu do školy mohou tak pramenit z různých zdrojů, jako je strach z nového kolektivu, špatné zkušenosti s učiteli, nebo dokonce obava z opakování šikany, kterou děti zažily v předchozím školním roce.
„V posledních pěti letech jsou nejčastějším tématem, které s námi klienti řeší, psychické potíže – meziročně stouply o 28 %,“ uvádí Regina Jandová. Dále to jsou problémy v rodinných vztazích či s vrstevníky. Roste počet telefonátů, při nichž se dívky svěřují s poruchami příjmu potravy. „Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda říct si o pomoc. Ozvi se,“ vybízí mladé Linka bezpečí. Jen za loňský rok odbavila na 97 922 kontaktů s klienty.
Na linku volá žena, která se obává o svou dceru a vnoučata. Je přesvědčena o tom, že dcera zažívá násilí ze strany svého manžela, který žárlí, omezuje ji v kontaktech s přáteli i s matkou. Dcera je na mateřské dovolené a podle matky nemá přístup k financím. Matka se obává, že ji manžel zřejmě i fyzicky napadl. Zatím to vypadá, že se projevuje agresivně jen vůči dceři, o jeho chování k dětem mnoho informací nemá, protože je vídá málokdy. Dcera nechce o vztahu příliš mluvit, matka vnímá, že se svého manžela bojí. Matka má o ni strach, a tak na ni naléhala, aby se rozvedla. A teď jí připadá, že se dcera ještě víc stáhla a tají před matkou, co se u ní doma děje. Ptá se, jak může pomoci. Dostane kontakt na organizaci, která pracuje s oběťmi domácího násilí. Na lince ji dále doporučí, aby dceru netlačila k rozhodnutí, spíše nabídla možnost odborné pomoci.
Linka pro ženy a dívky: 603 210 999 (po, st, pá 8–20 hod.), www.poradnaprozeny.eu Linka bezpečí: 116 111 (nonstop, zdarma), www.linkabezpeci.cz