30. dubna–6. května 2024
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Misionářka na cestě k blahořečení

Ze světa

30. 4. 2024

|
Tisk
|

Nová „svatá odvedle“? V krakovské arcidiecézi zahajují beatifikační proces Heleny Kmiećové, studentky a misijní dobrovolnice zavražděné 24. ledna 2017 v Bolívii.

image:Image „Mohu-li někomu pomoci, chci to udělat,“ říkala služebnice Boží Helena Kmiećová (vlevo).
„Mohu-li někomu pomoci, chci to udělat,“ říkala služebnice Boží Helena Kmiećová (vlevo). Snímek Nadace Heleny Kmieć

„Dostala jsem Boží milost ‚pěti D‘ – dar obdržený, aby byl darován (v originále ‚dar darmo dany do dawania‘ – pozn. red.) – a musím ji sdílet,“ napsala Helena Kmiećová do žádosti o povolení jedné ze svých misijních cest. Její horlivost dělit se s ostatními o radost ze života s Ježíšem patří k hlavním důvodům zahájení procesu jejího blahořečení. Na pokyn krakovského arcibiskupa Marka Jędraszewského byl na konci dubna oznámen ve všech farnostech arcidiecéze a 10. května oficiálně započne.

Helena Kmiećová se právě v Krakově narodila 9. února 1991. Otec a nevlastní matka (vlastní maminka zemřela krátce po Helenině narození) ji vychovávali k upřímné a hluboké víře, navštěvovala katolické školy a nakonec nastoupila na Slezskou technickou univerzitu v Gliwicích. Už na střední škole ji těšilo zapojovat se do pomoci druhým, například doučovala mladší děti, pak pomáhala v Charitě nebo při organizaci Světových dní mládeže. Časem se zapojila do misijní dobrovolnické služby „Salvátor“ vedené krakovskými salvatoriány. Jak se píše v jejím dekretu, právě zde „objevila své misijní povolání“.

V roce 2012 vyrazila jako jedenadvacetiletá na svou první misi do Galgahévízu v Maďarsku, kde vedla letní tábor pro děti, o rok později odjela do Zambie a poté do Rumunska. „Misionářská horlivost a poslání se stávaly stále zásadnějším aspektem jejího života a spirituality,“ píše se v dekretu. Helena sama o tom napsala: „Všechny dovednosti, které mám, schopnosti, které získávám, talenty, které rozvíjím, nejsou určeny k tomu, aby mi sloužily, ale k tomu, abych je mohla použít k pomoci druhým. Největším darem je, že znám Boha, a to si nemohu nechat pro sebe, musím to šířit dál! Pokud mohu někomu pomoci, vykouzlit mu úsměv na tváři, udělat ho šťastnějším, třeba ho něco naučit – chci to udělat!“

8. ledna 2017 Helena nastoupila na nové působiště – v sirotčinci, který provozují řeholnice v andském městě Cochabamba v Bolívii. Na půl roku se zde měla připojit k další dobrovolnici. Pouhé dva týdny po jejím příjezdu se dům stal cílem nočního loupežného přepadení, při kterém Helena utrpěla řadu bodných zranění. Přes veškeré pokusy o záchranu života jim pak podlehla. Bylo jí 25 let. „Po smrti Heleny Kmiećové se mezi věřícími spontánně objevilo přesvědčení o svatosti jejího života zasvěceného Bohu a církvi. Mnoho lidí se na její přímluvu modlilo a modlí. Příklad této služebnice Boží může být zvláště pro mladé lidi inspirací naplňovat s velkou vášní a odhodláním své povolání ke svatosti dobrovolnickou a misionářskou činností,“ zdůraznil v dekretu arcibiskup Jędraszewski.

Svědectví ze sociálních sítí

Postulátor jejího procesu, salvatorián Paweł Wróbel už od roku 2022 shromažďuje svědectví o Helenině životě (arcidiecéze vyzývá k podávání dalších i ke svědectvím o milostech obdržených na Heleninu přímluvu) a zkoumá i její zápisky a další pozůstalost. „Soustředili jsme, co se dalo. Zanechala po sobě jen málo zápisků v přímém smyslu slova, to je ale znamení doby,“ poznamenal P. Wróbel pro Vatican News. Mladá žena totiž, jak je dnes obvyklé, používala především sociální sítě či chatovací aplikace, a tak jsou i ty předmětem zkoumání beatifikační komise. „Často psala také e-maily, ale ne dopisy na papír. I to je znakem dnešní doby. Svatí jdou s dobou,“ dodal P. Wróbel.

Podle něj může být osobnost Heleny Kmiećové inspirací zvláště pro mladou generaci. „Mladí lidé nejednou církev pokládají za zastaralou instituci a nevidí v ní své místo. Helena toto místo našla a vášnivě se věnovala svému povolání ke svatosti – i prostřednictvím misijního poslání, které objevila v posledních pěti letech svého života,“ popsal P. Wróbel. „Jejím poselstvím je také to, že stojí za to věnovat pozornost pomoci druhým lidem,“ doplnil postulátor.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou