30. 4. 2024
|Krásná místa i povahy našich severních sousedů představuje v nové dokumentární sérii ČT V karavanu po Polsku lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik. Role cestovatelského průvodce se tento světem médií protřelý moderátor zhostil vůbec poprvé.
Na P. Czendlikovi je sympatické, že nikam nic ze své víry a povolání „nepropašovává“. Nic skrytě nepodsouvá, ale hned se pochlubí a se svou kněžskou kůží jde rovnou na trh. První díl, první záběry, první slova: „Vždycky jsem si myslel, že můj život faráře má svůj řád. A najednou z ničeho nic – spadlo to na mě jako blesk z čistého nebe – stal jsem se průvodcem po svém milovaném Polsku. Jsem kněz. Toho času na cestách.“ A je velice praktické, že v seriálu, který už v předchozích sériích divákům České televize ukázal (nejen) z okýnek karavanu Česko, Slovensko a Maďarsko, je průvodcem tentokrát farář. Naši slovanští sousedé na severu jsou totiž mnohem více nábožensky založení, takže diváka nečeká jen přehlídka krás přírody, měst, architektury, historie, gastronomie a kultury, ale také duchovního dědictví, které si Poláci tak hýčkají.
První díl například představí trošku nečekanou pravoslavnou tradici: své putování Zbigniew Czendlik začal v Podkarpatském vojvodství, v Haliči, navštívil pohoří Bieszczady a města Łańcut a Sanok, kde poseděl na lavičce se sochou dobrého vojáka Švejka, který tudy ve věhlasném románě putoval na východní frontu.
Lanškrounský farář se na obrazovce prochází polskou krajinou i sídly a přitom přeskakuje mezi češtinou a polštinou, brilantně využívá znalost obou jazyků, ale i kultury na obou stranách hranic. Protože s námi v Česku žije drahnou dobu, vidí nám až do žaludku, takže ví, čeho si pro nás všimnout, nač naši náturu lapí i jakou hláškou zaujme. Umí se zeptat, protože ví, co Čecha zajímá, a dovede také svou srdečností a nonšalancí „rozmluvit“ své polské rodáky. Ti si s ním pak vykládají jako s kamarádem, ačkoli je vlastně turistický špion z České televize!
Díky použitým dopravním prostředkům (karavan, čtyřkolka, bicykl) Czendlik doputuje na nádherná místa po skvělých cestách a cestičkách. Mimochodem polská dopravní infrastruktura už zdaleka není to, co byla v „devadesátkách“, ba ani před deseti lety. A jako zhoustla dopravní síť, zkrásněla i města, což seriál také ukazuje: například ve druhém díle se představuje prolínání východní a západní kultury v Lublinském vojvodství, kde se nachází také Roztoczanský národní park i historická města jako „Padova severu“ Zamość, od roku 1992 zapsaný na seznamu UNESCO.
A gastronomie? Poláci na rozdíl od nás vytěžují ze své tradiční kuchyně gastronomické skvosty, stavějí na nich koncepty restaurací a s nápaditostí strkají do kapsy „mezinárodní“ konkurenci. To, co P. Czendlikovi předkládají hostitelé na stůl a o čem zasvěceně vykládají kuchařky či majitelé restaurací, je připravené – a natočené – tak skvěle, že se vám bude chtít do těch dobrot zakousnout.
Některé záběry působí až jako z věhlasných cestovatelských dokumentů BBC. Nad polskými lesy, městy, chrámy a nad hlavou průvodce létal dron, který nabízí nevídané perspektivy. Místy se až nechce věřit, že taková krása je k nalezení i jen pár desítek kilometrů od našich hranic. Nejeden divák si jistě řekne: Tam chci! Radím – jděte do toho.
V Karavanu po Polsku 1-8. ČT2 každou středu od 21 hodin, po odvysílání na iVysílání ČT.