23. 4. 2024
|Nabitý týden prožilo ve Vranově u Brna přes šedesát řeholnic a řeholníků na celoevropském setkání svých představených. Diskutovali o budoucnosti řeholního života a poznali také několik moravských komunit.
Řeholníci z celé Evropy minulý týden od pondělí do pátku diskutovali ve Vranově u Brna při valném shromáždění Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených (UCESM). Shromáždění se koná každé dva roky v jiné zemi Evropy, tentokrát ho hostila česká Konference vyšších představených ženských řeholí v tamním paulánském klášteře. „To znamená, že jsme zajišťovaly šestidenní zázemí pro 65 účastníků včetně překladatelské techniky, stravy, dopravy,“ popisuje Vojtěcha Zikešová, generální představená františkánek Marie Immaculaty, která rovněž dosud působila ve výkonném výboru Unie.
Českou Konferenci ženských představených zastupovala předsedkyně Krista Chládková OP a za mužskou větev přijel P. Lukáš Fošum OP. „Zaujala mě profesionalita přípravy, dobře vybraní hosté a připravené příspěvky, zejména ten od sestry Nathalie Becquartové o synodalitě, dále rozmanitost účastníků, vřelé vztahy, celkově dobrá a povzbudivá atmosféra,“ vypočítává provinciál dominikánů P. Fošum. Sestra Becquartová je francouzská řeholnice, teoložka a filozofka, která zastává funkci podtajemnice v celosvětové biskupské synodě a je první ženou v historii, která zde má i hlasovací právo. Tématem pětidenního setkání byla identita a budoucnost náboženského života. „Náboženská identita se vyvíjí v reakci na společenské změny, technologický pokrok a kulturní posuny. Vnitřní i vnější výzvy vyžadují obnovu duchovního života a přizpůsobení našich tradic současnému kontextu. Aktivnější zapojení laiků by mohlo omladit náboženské komunity a přinést nové perspektivy a energii. Tato partnerství mohou posílit jejich identitu a učinit ji srozumitelnější a živější pro širší vrstvy společnosti,“ řekl v úvodu setkání předseda Unie, lotyšský jezuita P. Jnis Meikovs.
Kromě členů dostali prostor v blocích přednášek a diskusí i hosté - např. z Vatikánu přijela již zmíněná podsekretářka biskupské synody Nathalie Becquartová. „Její přednáška na téma synodality mě ujistila, že i naše komunita jde správnou cestou, když společně hledá nové způsoby řeholního života v dnešní době a ve stejném duchu se zapojila do probíhající synody plzeňské diecéze. Rovněž osobní svědectví bratra Philipa Pinta z Indie o prožité zranitelnosti jeho komunity bylo velmi silné. Povzbudilo mě nebát se případnou prožívanou bolest pojmenovat, přizvat pomoc zvenku a spolu s komunitou ji protrpět,“ popisuje pro KT Vojtěcha Zikešová a dodává: „Propojili jsme se přes Zoom také s vatikánskou komisí pro ochranu zranitelných. Jsem vděčná, že toto téma nás všechny spojuje a burcuje k vítězství pravdy a transparentnosti v naší církvi.“
Cílem střídání pořádajících zemí je také představení místní církve. Proto s účastníky strávil jeden večer i arcibiskup Jan Graubner či nuncius Jude Thaddeus Okolo. „Na programu bývá tradičně jedno výjezdní odpoledne, kdy jsou představeny některé kláštery v okolí. Vybraly jsme kontemplativní sestry klarisky v Soběšicích, pastoračně aktivní salesiány v Žabovřeskách a Komunitu blahoslavenství ve Střelicích. Poté pro nás biskup Pavel Konzbul předsedal mši sv. v brněnské katedrále,“ uvádí sestra Zikešová. „Účastníci byli překvapeni, jak je naše církev živá. Přestože jsou čísla nízká, společenství jsou opravdová a aktivní,“ shrnuje dojem zahraničních hostů řeholnice.