16.–22. dubna 2024

Tipy TV Noe

16. 4. 2024

Překážky rodin

Jak předcházet rozpadu rodiny? Jaká přání mají otcové, jaká matky? Jak rodiče uvažují o svých možnostech na trhu práce? Lze harmonizovat život v rodině se zaměstnáním? Také o tom bude rozmlouvat Irena Pulicarová s Marií Oujezdskou a Jaroslavou Otradovcovou z Národního centra pro rodinu a dalšími hosty.
(Pá 26. 4. ve 20.05)

Mše svatá z Kroměříže

Poslední dubnový víkend bude Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži hostit desáté Dny salesiánské spirituality. Jejich tématem jsou Salesiánské misie s podtitulem Jak být misionářem v každodenním životě? Pestrý program třídenního setkání zakončí nedělní mše svatá v kostele svatého Jana Křtitele v přímém přenosu televize Noe.
(Ne 28. 4. v 10.30)

Dokořán s Olgou Sommerovou

Rozhovor povede P. Marián Pospěcha s filmovou dokumentaristkou a vysokoškolskou pedagožkou Olgou Sommerovou. Je autorkou více než sto filmů s hlubokým ponorem do mezilidských vztahů. Angažuje se také v občanských iniciativách a veřejně se vyjadřuje k podstatným tématům. (Ne 28. 4. v 20.05)

Stvořil Bůh ratolest

V dubnu před osmdesáti lety se narodil písničkář, básník a novinář Karel Kryl. Od šedesátých let, kdy vstoupil na folkovou scénu, mnohé z jeho písní zlidověly. Ve své době byly symboly odporu proti sovětské okupaci a totalitní moci. Od září 1969 žil Karel Kryl v západoněmeckém exilu, spolupracoval s rádiem Svobodná Evropa a později byl i jeho zaměstnancem. Po celých dvacet exilových let se nevzdal svého československého občanství a po listopadu 89 se do vlasti často vracel. Netajil se však zklamáním ze společenského a politického vývoje a nejednou se k nim vyjadřoval kriticky. Zemřel náhle ve věku 49 let, je pochován v Praze na hřbitově u břevnovského kláštera.

Autorské interpretaci Krylových písní se od svého vzniku před pětadvaceti lety věnuje pražská kapela Missa. V barvitém hudebním aranžmá a v kompozici s projekcí, verši a glosami vytváří literárně hudební pořad, který mimo jiné připomíná publiku, že kdo se nepoučil z dějin, musí je znovu prožít. Hloubkou, nadčasovostí a morálním apelem oslovuje mladou generaci, inspiruje střední věk a povzbuzuje pamětníky. Televizním záznamem pořadu bude provázet moderátor Luděk Strašák a jako malé překvapení přijde host. (Premiéra Čt 25. 4. ve 20.05, repríza 28. 4. ráno)