9.–15. dubna 2024
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Nejlepší je prostě pomoct

Z domova

9. 4. 2024

|
Tisk
|

Prahou prošel v sobotu Pochod pro život s mottem „Nejlepší je prostě pomoct“. Podle odhadu organizátorů na něj dorazily tři tisíce lidí z celé republiky.

image:Image Jiří a Marie Černých přijeli do Prahy z Kestřan u Písku se všemi svými dětmi. „Chceme do světa vyslat radostnou zprávu, že každé dítě je dar. My jich máme šest,“ uvedla Marie Černá.
Jiří a Marie Černých přijeli do Prahy z Kestřan u Písku se všemi svými dětmi. „Chceme do světa vyslat radostnou zprávu, že každé dítě je dar. My jich máme šest,“ uvedla Marie Černá. Snímek Jana Podhorská

„Každé dítě je vzkaz z nebes a znamení, že to Bůh s námi myslí vážně a přes všechna naše selhání to s námi nevzdává,“ přivítala účastníky pochodu ve svatovítské katedrále za pořádající Hnutí Pro život a vedoucí jeho Linky pomoci Zdeňka Rybová.

Za slavnost rodiny a života pak označil shromáždění k Pochodu pro život hlavní celebrant mše svaté, pražský arcibiskup Jan Graubner. V homilii vyzdvihl význam rodiny jako zázemí pro lidský růst a zrání dětí. „Chci v této chvíli poděkovat všem rodičům, kteří se snaží o výchovu dětí, kteří respektují právo dětí na stabilitu domova, na lásku otce i matky, na rozvoj jejich talentů, mezi něž patří i vrozený talent být mužem či ženou,“ uvedl.

Oltář svatovítské katedrály zdobilo na 250 bílých růží, které představovaly počet denně narozených dětí v České republice. Doplnily je posléze v obětním průvodu přinesené rudé růže, kterých bylo 45 za děti denně usmrcené v Česku při umělých potratech.

Růže za narozené i usmrcené děti

V závěru bohoslužby poděkoval přítomným jeden z koncelebrantů, olomoucký světící biskup Antonín Basler, že na Pochod pro život dorazili. „Naplníte slova,budete mi svědky‘, budete svědky pravdy, lásky a života.“ Emeritní plzeňský biskup František Radkovský pak ocenil konkrétní pomoc nečekaně těhotným ženám: „Jsem velice rád za změnu stylu, tedy že od negativního vymezení přešlo Hnutí pro život k vyzdvihování toho pozitivního. Jde o pomoc ženám, které se rozhodují, zda zachovat život svého dítěte.“ Při programu na Hradčanském náměstí to pak ocenil i jeden z účastníků pochodu, Jindřich Strejček z České Třebové: „Líbí se mi tento způsob, tedy hájit život a pomáhat v jeho ochraně, jak to řekl v katedrále biskup Radkovský. Je dobře opustit negativní vymezování a nabízet pomoc, aby tohle úsilí nebylo negativistické a ideologické, ale stálo na podpoře hodnoty života a bylo srozumitelné lidem sekulárního světa.“ Jiří a Marie Černých přijeli do Prahy zase z Kestřan u Písku se všemi svými dětmi. „Chceme do světa vyslat radostnou zprávu, že každé dítě je dar. My jich máme šest.“

Bezpečí Pochodu pro život zajišťovali jak dobrovolníci, tak i policie. „Při pochodu je někdy drsné slyšet to pokřikování odpůrců. Kamarádka kvůli tomu nechtěla letos jít. A já na to, že právě proto půjdeme, že je to potřeba,“ říká rozhodně Marie Faltová z Rájce těsně předtím, než se vypravila společně s manželem Jiřím průvodem do Nerudovy ulice.

Pochod také letos vyvolal pozornost oponentů, kteří chtěli průvodu zabránit v cestě přes most Legií, který policie v reakci na to na obou koncích zablokovala a nasměrovala účastníky přes sousední Jiráskův most. Ti pak dorazili na Václavské náměstí, kde se také uskutečnil závěrečný program.

„Došli jsme pod sochu knížete Václava. V jeho době byla Praha největším evropským tržištěm s otroky. Jeho to trápilo, a přestože byl panovník, nemohl pozitivní společenské změny dosáhnout rozkazy a zákazy – a otroctví zastavit. Šel ale příkladem. Za vlastní peníze jich stovky vykoupil a daroval jim svobodu. A časem společnost dozrála a otroctví se zřekla,“ zdůraznil předseda Hnutí Pro život Radim Ucháč v závěrečném projevu a doplnil: „My nejsme vládci, ale podobně jako Václav jdeme příkladem a ukazujeme, že nejlepší je pomáhat ženám a jejich rodinám, aby se nebály dát šanci svému nenarozenému dítěti,“ uzavřel.

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu se loni narodilo 91 tisíc dětí, což je nejméně za posledních 22 let, a lékaři provedli 16 438 potratů. „Každý umělý potrat považujeme za tragédii, proto poskytujeme konkrétní individuální pomoc ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci. Současně navrhujeme politikům opatření zlepšující celospolečenské prostředí pro přijetí počatého dítěte,“ dodal Radim Ucháč.

Pochod pro život se koná vždy kolem Mezinárodního dne nenarozených dětí (25. března) čili slavnosti Zvěstování Páně. Tento den si připomínají i další organizace, jež nabízejí pomoc ženám, které se ocitají kvůli svému těhotenství v těžkostech. V České republice jsou to vedle Hnutí Pro život například organizace Betlém nenarozeným, Na počátku nebo sdružení Ochrana nenarozeného života.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou