9.–15. ledna 2024

S korunou na hlavě rozdávají radost

Z domova

9. 1. 2024

Biskupové, hejtmani, primátoři, ale především spousta malých dětí – ti všichni se vydávají do ulic, domů i úřadů koledovat pro Tříkrálovou sbírku.

image:Image Koledování ve středočeských Velvarech.
Koledování ve středočeských Velvarech. Snímek Anička Guthrie / Člověk a Víra

Až do 14. ledna vybírají koledníci do pokladniček s logem Charity peníze pro potřebné. Do ulic jich vyráží zhruba 70 tisíc. Dvě třetiny vybraných prostředků zůstávají v místech, kde je lidé darují, necelá třetina pak putuje na projekty diecézních Charit, až zbytek na zahraniční pomoc.

Nejde zdaleka jen o peníze. „Vysvětluji dětem, že to není soutěž v tom, kolik vyberou, ale snažím se je motivovat, aby rozdaly co nejvíc drobných dárků (cukříků) a přály lidem do nového roku. Mají z toho samy pak mnohem větší radost,“ popisuje Helena Ryklová z Farní charity v Praze-Stodůlky. Zapojila se tam už většina dětí z náboženství, tedy asi 120. V královských pláštích, které jim ušily maminky z azylového domu v Kralupech nad Vltavou, procházely s pokladničkami ulicemi i vestibuly metra. Koledovat vyrážejí i další farníci. „Tady na sídlišti jsme ochuzeni o žehnání příbytků, tak žehnáme lidem. A jsme rádi za nálepky K+M+B. Díky nim si mohou lidé, které potkáme, donést symbol požehnání do svého domova,“ připojuje Ryklová.

S berlou i v mrazu

Zato v srdci Valašska, v Novém Hrozenkově, koledníci obcházejí nejen místní domy, ale vydávají se i do okolních vesnic a do kopců na samoty. „Spolužák mého syna není věřící, přesto ho vyprávění kluků o koledě tak nadchlo, že se moc chtěl zapojit. K Vánocům si přál berlu, aby mohl být opravdový král,“ popisuje Renáta Holčáková, knihovnice z nedalekých Velkých Karlovic. Berlu dostal a ke klukům se připojil, ani mráz ho neodradil. „Chtěl být tím, kdo bude spolu s dalšími rozdávat lidem radost,“ doplňuje Holčáková.

Sbírka se koná v Česku první dva týdny v lednu už od roku 2000. Lidé jejím prostřednictvím za tu dobu darovali potřebným už přes miliardu a půl . V kasičkách bylo loni 155 milionů korun, i s online dary vynesla sbírka téměř 166 milionů korun.

Více v diecézním zpravodajství