2.–8. ledna 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Svatá země prosí za spravedlivý mír

Ze světa

2. 1. 2024

|
Tisk
|

„Nestačí mluvit o příměří, chceme konec nepřátelství,“ prohlásil při půlnoční mši v Betlémě latinský jeruzalémský patriarcha, kardinál Pierbattista Pizzaballa. Bohoslužbu za přítomnosti diplomatů a státních úředníků koncelebroval i vatikánský vyslanec kardinál Konrad Krajewski.

image:Image Kardinál Pierbattista Pizzaballa se na půlnoční v Betlémě zdraví s věřícími, mezi nimiž o těchto Vánocích chyběli poutníci ze zahraničí.
Kardinál Pierbattista Pizzaballa se na půlnoční v Betlémě zdraví s věřícími, mezi nimiž o těchto Vánocích chyběli poutníci ze zahraničí. Snímek Facebook Kustodie Svaté země

„Dnes se nám zdá, že pro Vánoce není místo,“ poukázal v homilii kardinál Pizzaballa na více než dva měsíce otevřené války mezi extremistickou organizací Hamás, ovládající Pásmo Gazy, a Izraelem. Tato válka silně dopadá také na křesťanskou menšinu na palestinských územích i v Izraeli tvořenou většinou etnickými Palestinci. „Zdá se, že hluk zbraní, dětské slzy, utrpení uprchlíků, křik chudých, smutek tolika truchlících rodin způsobují, že naše písně ztrácejí harmonii,“ pokračoval podle agentury CNA kardinál Pizzaballa a dodal, že palestinští křesťané zvláště v Pásmu Gazy už po desetiletí marně čekají, až pro ně mezinárodní společenství najde řešení. „Bůh však najde v každé noci pro Vánoce místo, dokonce i pro nás tady a dnes,“ ujistil kardinál a vyzval, aby každý sám za sebe usiloval o bratrství, mír a smíření. „I ve tmě jsme syny Světla,“ uzavřel.

V betlémském kostele podobně jako na dalších místech ve Svaté zemi se letos sešli výhradně místní. Poutníci, na kterých z velké části stojí také obživa obyvatel Betléma či jeruzalémského Starého Města, chybí. Jak pro Vatican News vypráví zdejší františkán P. Željko Barbarić, situace se podobá časům pandemie. „Vše je uzavřeno a svatyně jsou prázdné,“ poznamenává. V některých poutnických ubytovnách našli azyl evakuovaní z Pásma Gazy – a i v Jeruzalémě, kde se nestřílí, se podle P. Barbariće „střídají pocity strachu a nejistoty“. Mnoho Izraelců má někoho blízkého v první linii či jiné kritické oblasti, jiní měli známé mezi zabitými a unesenými po útoku Hamásu 7. října.

„Na ulicích je vidět spousta zbraní,“ pokračuje františkán. Po celé týdny byl ve městě slyšet hlavně hluk vojenských letadel. „Občas ho přerušovaly sirény a zvuk zničených raket nad městem nebo někde poblíž,“ dodává P. Barbarić. Příběhy židovských rodin se mísí s osudy Palestinců. „Vyslechl jsem příběh ženy ze Západního břehu Jordánu, která se snaží zjistit něco o svém synovi, kterého unesli izraelští vojáci. Už měsíce o něm nemá žádné informace,“ líčí kněz a doplňuje: „Modlím se za všechny bez rozdílu a za to, aby byl opět možný dialog, aby se opět našla cesta k soužití, aby při jednáních neměli hlavní slovo fanatici a extremisté.“

Štědrovečerní zázrak

Z Pásma Gazy, kde probíhá odvetná operace Izraele, přicházejí od křesťanů zprávy například ze strany misionářek nebo Charit. „Takřka 1,9 milionu obyvatel Gazy je vysídleno ze svých domovů a tísní se v nelidských podmínkách v přeplněných náhradních ubytováních či přímo na ulicích. Dvě třetiny domovů byly navíc v současných bojích zničeny,“ vysvětluje pro Církev.cz Kateřina Velíšková, regionální manažerka Charity ČR. Chybí pitná voda, potraviny, šíří se nemoci. „Neustávající boje navíc dramaticky limitují možnosti dodávek humanitární pomoci,“ dodává Velíšková. Charita ČR, která ve prospěch civilistů v Gaze pořádá finanční sbírku, se připojila k výzvě více než osmi set organizací k okamžitému zastavení bojů. Jako o „štědrovečerním zázraku“ mluví pro Vatican News sestra Nabila Saleh z katolické farnosti v Gaze o události z noci Narození Páně, kdy vrtulník vyslaný jordánským králem svrhl zásilku potravin a léků přímo ke kostelu, kde našlo útočiště šest stovek křesťanů z okolí. „Vytrvale se modlíme za mír a žádáme lidi na celém světě, aby se k nám v této modlitbě připojili,“ říká sestra Nabila s tím, že cennou posilou jsou pro zdejší společenství každodenní telefonáty od papeže Františka.

Zkušenost blízké církve

„Tito lidé mají úžasnou zkušenost, že jim je církev nablízku a dělá vše, aby jim pomohla,“ shrnul pro Vatican News kardinál Konrad Krajewski, šéf papežské Charity, po návratu ze Svaté země. Na několik dní ho tam vyslal papež, aby navštívil a povzbudil tamní křesťany a získal zprávy z první ruky, ne jen z médií nebo diplomatických protokolů. „Svatý otec mě sem poslal, abych ho zastupoval na biblických místech, kde se křesťané modlí za mír, a modlil se s nimi ve jménu papeže,“ vysvětlil kardinál. Navštívil křesťanská díla a farnosti v Betlémě, Nazaretě a Jeruzalémě a slavil s věřícími vánoční svátky.

Na břehu Tiberiadského jezera pak s ostatními prosil za mír. „Modlili jsme se těmito slovy: Bože, ty jsi zjevil, že tvůrci pokoje budou nazváni tvými dětmi. Dej nám hledat tu spravedlnost, která jediná může zaručit stabilní a autentický mír. Nejen příměří, ale nastolení míru v našich srdcích a mezi námi,“ dodal kardinál Krajewski a uzavřel prosbou: „Přijď království tvé, ne naše, které je královstvím zkázy.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou