12.–18. prosince 2023
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Jihočeské betlémy ve Vatikánu

Papež František

12. 12. 2023

|
Tisk
|

Před 800 lety vytvořil sv. František z Assisi v italském Grecciu první betlém. Výročí připomíná výstava betlémů z celého světa i jesličky pod vánočním stromem na Svatopetrském náměstí.

image:Image Kristova ochranitelská ruka nad dřevěným betlémem jihočeského tvůrce Jiřího Bürgera.
Kristova ochranitelská ruka nad dřevěným betlémem jihočeského tvůrce Jiřího Bürgera. Snímek Vojtěcha Fialová

Tento betlém vznikl právě v oblasti Greccia, kde sv. František o Vánocích 1223 vyobrazil scénu Kristova narození s živými lidmi i zvířaty. Chtěl tak s přítomnými sdílet svůj osobní prožitek ze Svaté země, jak připomněl papež při sobotním setkání se zástupci regionů, které věnovaly do Vatikánu vánoční výzdobu. Kromě údolí Rieti v centrální Itálii, kde se nachází Greccio, jde také o obec Maira v severoitalské provincii Cuneo. Odtud pochází 28 metrů vysoká jedle, která se v sobotu na vatikánském náměstí poprvé ukázala s ozdobami a osvětlením.

Papež má k jesličkám vřelý vztah, před čtyřmi roky napsal apoštolský list Admirabile signum (Obdivuhodné znamení) o významu a hodnotě betlémů. Teď zopakoval, že jesličky umožňují „v tichu naslouchat tomu, co nám Ježíš říká z tohoto jedinečného trůnu, kterým jsou jesle“, a také „vyjádřit vděčný údiv, něhu, možná i slzy, které v nás scéna Narození Páně vzbuzuje“. Další betlémy jsou ve Vatikánu v Berniniho kolonádě na výstavě, která začala v podvečer 8. prosince. Pocházejí z 22 zemí – z těch mimoevropských jde o USA, Kolumbii, Tchaj-wan, Venezuelu, Filipíny, Guatemalu a Paraguay. Jeden je kompletně mechanizovaný, další je vyřezán ve tvaru dřevěného kávovaru nebo vyšívaný v látce. Nechybí ani betlém z Muzea rodiny Ulmových – letos blahořečených polských mučedníků nacismu.

A dva betlémy pocházejí z jižních Čech: první z nich vytvořil z ořechového dřeva Roman Galek z Jindřichova Hradce, druhý je dílem Jiřího Bürgera z Nových Homolí u Českých Budějovic. „Ve svém betlému zpodobnil ochranitelskou ruku Krista, která bdí nad malým Ježíškem i Marií a Josefem. Poklonit se mu přicházejí nejenom Tři králové, ale i Adam a Eva,“ přibližuje Alexandra Zvonařová z Muzea Jindřichohradecka, které oba betlémy do Vatikánu zapůjčilo ze svých sbírek.

Zvonařová se otevření výstavy zúčastnila se zástupci dalších jihočeských kulturních institucí, kteří o den dříve navštívili Adventní krajanský večer v bohoslovecké koleji Nepomucenum. Podle sestry Vojtěchy Fialové z tamní komunity boromejek přišlo asi 180 lidí a prožili příjemný čas. „Pěkná byla i atmosféra příprav, které se účastnili zaměstnanci ambasád. Část krajanů vodí své děti každou sobotu do české školy v prostorách Nepomucena, tak se zde cítí téměř jako doma,“ poznamenala sestra Vojtěcha.

České koledy i vánočka

13. prosince se Češi v Římě chystají na zpívání koled na vatikánském náměstí, kde se znovu sejde komunita z Nepomucena s lidmi z českého velvyslanectví pro Itálii i Vatikán a se členy krajanského spolku Asociace Praha. Podle Vojtěchy Fialové by znovu nemělo chybět občerstvení: chléb se sádlem, vánočka a svařené víno, a to i pro lidi bez domova.

Výstava betlémů bude bezplatně přístupná do konce vánoční doby (7. ledna). Je součástí kulturních iniciativ vatikánského Dikasteria pro evangelizaci v přípravě na Svatý rok 2025.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou