31. října–6. listopadu 2023
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Mladí fokolaríni z Evropy v Praze

Ze světa

31. 10. 2023

|
Tisk
|

O posledním říjnovém víkendu ožilo fokolarínské Centrum Mariapoli v Praze-Vinoři mladými hlasy, smíchem a zpěvem. Kongres „Controcorrente“ (Proti proudu) tu sjednotil přes dvě stě dospívajících z různých koutů Evropy.

image:Image Naplnit svůj život sledováním TikToku, nebo pěstováním přátelství? Mladí fokolaríni mají jasno.
Naplnit svůj život sledováním TikToku, nebo pěstováním přátelství? Mladí fokolaríni mají jasno. Snímek autorka

Páteční ráno začíná v hlavním sále Centra Mariapoli vážně: mladí Slovinci, kteří moderují dopolední program, připomínají papežovo pozvání modlit se dnes s celou církví za mír zvláště ve Svaté zemi a na Ukrajině. Vzápětí se však atmosféra uvolní a zase jsme na typické mládežnické akci, s dychtivostí, pošťuchováním a občasnými výbuchy smíchu. Od středečního večera až do neděle tu tráví čas 220 mladých členů Hnutí fokoláre z „Gen 3“, tedy třetí fokolarínské generace, ze třinácti evropských zemí. Děti mezi třinácti a sedmnácti roky se tu společně modlí, navazují přátelství, nabírají podněty při přednáškách a v diskusních skupinkách, je čas na pohyb, muziku i hry.

Na pódiu právě představuje účastnice z Běloruska církev ve své zemi. Na promítacím plátně se objeví třeba Červený kostel v Minsku nebo obraz patronky Běloruska sv. Eufrosiny. Prostřednictvím národních svatých se prezentuje také početná polská výprava: vidíme sv. Hedviku, sv. Maxmiliana Kolbeho i teprve před několika týdny blahořečenou rodinu Ulmových. V publiku se sem tam ozve hlasitý pozdrav nebo zavlaje příslušná vlajka. Každý drží v rukou mobil. No tohle?! Ale ne, právě díky mobilům, přesněji internetovému propojení přes Zoom, mohou účastníci dění na pódiu sledovat v některém z dvanácti jazyků, do kterých jim simultánně tlumočí dobrovolníci z kabiny v předpolí sálu.

Také Mitko z Bulharska, který si vzal pod palec zvučení, je dobrovolník. „Když jsem byl stejně starý, jako jsou teď oni, hodně lidí mě vedlo a staralo se o mě, aby mi ukázalo sílu spirituality a jednoty v ní. A tak jsem rád, že to teď mohu komunitě vrátit,“ zdůrazňuje třicátník.

Moudře využít svůj čas

Tlumočení se zvlášť hodí při přednáškách. Ta dnešní v podání dlouholetého člena Hnutí fokoláre a jednoho ze spolupořadatelů kongresu Jana Diblíka právě následuje. Věnuje se tématu, jak, ale především proč moudře hospodařit s časem. Dojde i na zmíněné mobily – připomenou je samy děti, když dostanou prostor, aby se do výkladu zapojily. Nejde tu však o to, něco jednoduše zakázat, ale vyzdvihnout nesmírnou hodnotu času našich životů, který je Božím darem.

„Zkuste si cenu svého času vyčíslit. Jak byste s ním nakládali, kdybyste si představili, že hodina vašeho času má hodnotu třeba sto eur? Chtělo by se vám ho pak promarnit u hloupých videí nebo bezcennou četbou?“ překvapuje Jan Diblík. Obratem účastníkům ukazuje, jak radila využít život Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre. Podle barev duhy rozdělila oblasti, o které má smysl v životě usilovat tak, abychom odpovídali na Boží vůli. Například červená symbolizuje lásku ve společenství, modrá hledání moudrosti a poznání, fialová dobrou komunikaci. „Když tyto ‚barvy‘ žijeme vyváženě, dají dohromady světlo, kterým můžeme osvětlovat své okolí,“ zakončuje Jan Diblík.

Škola dobrého života

Zatímco se mládež připravuje o tématu debatovat v skupinkách pojmenovaných podle názvů měst ze zemí, odkud přicestovali (např. Košice, Vilnius, Budapešť, Antverpy nebo Brusel), Jan Diblík mi vysvětluje: „Gen 3 má každoroční světový sraz v Castel Gandolfu. Letos na přelomu roku tam jel od nás celý autobus. Když jsem pak poslouchal ohlasy dětí a viděl, kolik jim to dalo, byl jsem fascinovaný. V tomto věku jsou velmi tvární. Domluvili jsme se proto s dalšími, že bychom jim rádi nabídli takovouto ‚školu života‘, kam by mohli přizvat i své nevěřící kamarády.“ A protože i mladí lidé si přáli setkání jako v Castel Gandolfu brzy zopakovat doma, zapojili se do příprav – sami vymysleli místo i termín a připravili také webové stránky kongresu. O vztazích, přínosech sportu nebo zvládání stresu jim přijeli přednášet třeba ředitelka českobudějovického Diecézního centra pro rodinu Martina Fürstová nebo P. Tomáš Hoffmann z královéhradeckého Diecézního centra pro mládež Vesmír.

Mše sv. v katedrále

Mládež je ze setkání nadšená, protože tu potkává vrstevníky z jiných zemí a navazuje nová kamarádství. „Třeba si vždycky nerozumíme jazykem, ale přes sport jsme se skvěle propojili,“ říká Pražák Vincent. A kamarádky z Belgie Chany a Will připojují: „Když jsme šli včera na oběd, pro některé z nás nebylo v jídelně dost místa, museli jsme se přesouvat jinam, ale nikdo se nenechal otrávit a dál vládla dobrá nálada,“ vyzdvihují.

Právě na pátek, kdy se na kongres do Vinoře vypravil také Katolický týdeník, připadl pomyslný vrchol programu: po obědě odvezly mládež autobusy do centra Prahy, kde je čekalo putování po místech křesťanského života. Poznat Prahu jako významné evropské město byla pro ně lákavá příležitost – jak se mnozí z nich pro KT shodli. V podvečer pak oslavili společnou mši sv. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které předsedal arcibiskup Jan Graubner. Ten nakonec všechny účastníky kongresu pozval na večeři do Arcibiskupského paláce.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou