31. 10. 2023
|Necelý rok času mají místní církve na všech kontinentech pro zvažování podnětů skončeného synodálního shromáždění. Ty míří k „církvi, která je blíže lidem, méně byrokratická a více vztahová“, jak stojí v závěrečném dokumentu.
Na závěr čtyřtýdenního jednání ve Vatikánu ho schválilo 346 hlasujících účastníků – biskupů, řeholníků a poprvé i věřících laiků včetně žen. „Byli svědky procesu, který má v úmyslu v církvi zapojit všechny. Tento proces obnovil naši zkušenost a touhu po církvi, která je Božím domovem a rodinou,“ stojí v úvodu dokumentu, jenž na 42 stranách shrnuje hlavní výzvy církevního života v současném světě. Konkrétně jde o 81 návrhů do příštího synodálního shromáždění, které proběhne za rok. Týkají se třeba větší účasti žen a věřících laiků při rozhodování v církvi (včetně procesu výběru biskupů), autonomie místních církví, používání srozumitelného jazyka při bohoslužbách, ale také formace mladých lidí a bohoslovců. Konkrétně dokument promlouvá o diskriminaci žen v církvi, kde poukazuje na „nerovné odměňování, zejména zasvěcených žen, které jsou často považovány za levnou pracovní sílu“.
Synodální proces začal v roce 2021 ve farnostech a diecézích a nyní se na místní úroveň vrací. Účastníci synody pro další fázi vyzvali národní biskupské konference, „aby se zaměřily na nejnaléhavější otázky a návrhy, podporovaly jejich teologické a pastorační prohloubení a poukazovaly na jejich kanonické důsledky,“ jak uvádí závěrečný dokument. „Je třeba pochopit důvody odporu k synodalitě u některých z nich,“ dodává o potřebě zapojit i biskupy a kněze, kteří dosud stáli stranou.
Účastníci synody odhlasovali také zásadní změnu církevního práva, aby bylo možné zavést jiné formy rozhodování v církvi než dosavadním hierarchickým způsobem shora dolů. Vyjasnit otázky například kolem diecézních pastoračních rad, v nichž mají biskupskou službu dozorovat i věřící laici, je pak úkolem komise složené z teologů a církevních právníků.
Všechny návrhy obsažené ve dvaceti bodech závěrečného dokumentu získaly podporu vždy alespoň 80 % synodálních účastníků, tedy mnohem větší než požadovanou dvoutřetinovou většinu. Relativně nejvíc nesouhlasných hlasů (téměř 20 %) zaznělo k návrhu dále pracovat na možnosti připustit ženy k jáhenskému svěcení.
„Snažili jsme se rozpoznat, co chce Duch Svatý říci dnešní církvi,“ vysvětlují své úmysly účastníci synody v Dopisu Božímu lidu z 25. října ( přinášíme ho na str. 7). Papež František jim poděkoval za „citlivé naslouchání“ a prohlásil, že si církev rád představuje jako „pokorný a prostý lid, který kráčí v Boží přítomnosti“. Příští rok v říjnu se v Římě uskuteční závěrečné synodální shromáždění, aby rozhodlo o konečných návrzích, které pak předloží papeži. „Hospodin nás povede a pomůže nám být synodální a misionářskou církví, která uctívá Boha, slouží lidem naší doby a vychází, aby všem přinášela útěšnou radost evangelia,“ povzbudil Svatý otec při závěrečné synodální bohoslužbě ve svatopetrské bazilice.