26. 9. 2023
|Když táta vychovává syna, je povolaný dát mu ze sebe to nejlepší. Návod neexistuje. Každý to má dělat podle svého naturelu a obdarování od Boha.
Prázdniny sice skončily, ale příležitosti něco s tátou zažít a podniknout nikoliv. Jak říkají odborníci: společná práce, procházky, výlety, hry – to všechno jsou příležitosti, které naučí syny i jejich táty mnohem více než tisíce slov.
Muži si někdy naříkají, že oproti svým předkům to mají těžké, zvláště když se neživí manuálně či řemeslem – a to, co umějí nebo dělají, je často velmi nehmotné až virtuální. Jak může táta-programátor naučit svého syna „být chlap“, když není ani zálesák nebo sportovec? „V první řadě by se měl zbavit představy, že všechno typicky mužské je spojené s manuální prací a dovednostmi přežít. Ženy dnes také běžně neperou na valše a nedojí krávy,“ zdůrazňuje psycholog Dalibor Špok. Zásadní podle něj je, aby byl táta dobrý a opravdový (autentický) člověk. „Prostě takový, jaký skutečně je, aby byl svůj, byl sám sebou. Znamená to žít podle toho, co nám Pán Bůh dal do vínku a k čemu nás povolává, což přináší štěstí a naplnění v prožívání života. Pokud tak budeme žít, naučíme tím nepřímo i svého syna nebo dceru, že je možné a dobré tuto jedinečnost hledat a žít podle ní,“ zdůrazňuje Špok. Důležité také je, aby otec nezúžil pojetí mužského vzoru jen na sebe samého. „Těch modelů, se kterými se kluk může identifikovat, by mělo být v okolí a širší rodině více. Měl by mít možnost seznámit se s tím, co znamená být muž ve více verzích,“ popisuje psycholog.
Podobně níže v rozhovoru P. Petr Glogar vyzdvihuje zejména společně sdílené činnosti, které vedou k nápodobě a osvojení si zodpovědnosti. „Syn má mít možnost dělat to, co dělá táta. Mám na mysli základní věci naší každodennosti. Nemá být někde v pokojíku a hrát si hry, ale učit se dělat,dospělé‘ věci,“ připomíná Dalibor Špok.
Někteří otcové si však životem nenesou nadání být svým synům důvěrnými parťáky. Často proto, že to s vlastním tátou nezažili nebo mají „chlapskou“ důvěrnost spojenou s poněkud primitivními projevy maskulinity. „Neztotožnil bych to s řečmi chlapů v hospodě, ale také to neznamená patetické sdílení nejhlubších tajemství duše a nějaké objímání. I tady bych doporučoval jednat podle toho, co je mi vlastní, v čem se cítím jako táta dobře. Je velmi pravděpodobné, že syn bude podobně založený,“ povzbuzuje s úsměvem psycholog.
Blízkost lze utvářet i beze slov. Nemusíme vůbec nic vykládat, ale třeba jen společně sekat zahradu nebo dojít na nákup, u kterého toho moc nenamluvíme. „Blízkost totiž není sdílení slov. Když mi to nejde, tak to nemusím dělat. Stačí své dítě vtáhnout do společného díla. A pak třeba nastane ta chvíle, kdy ji můžu prohloubit. Mě třeba táta bral na schůze pěstitelů kaktusů. A kolikrát jsme prohodili jen pár vět, které padly na ten substrát společné činnosti nebo zážitku,“ uzavírá Dalibor Špok.