12.–18. září 2023

Poutní Hájek slavil 400 let

Z domova

12. 9. 2023

Velké výročí založení lorety si připomněli poutníci v sobotu ve františkánském klášteře v Hájku u Prahy. Část z nich putovala pěšky po 300 let staré poutní cestě z Prahy.

image:Image Františkáni vítají v Hájku průvod pěších poutníků z Prahy. Oslavit výročí založení lorety dorazily v sobotu stovky lidí.
Františkáni vítají v Hájku průvod pěších poutníků z Prahy. Oslavit výročí založení lorety dorazily v sobotu stovky lidí. Snímek Jakub Šerých / Člověk a Víra

Loretánská kaple je o sto let starší než poutní stezka, stavět se začala v roce 1623. Klášterní komplex, který kolem ní vyrostl, nyní františkáni postupně opravují. Není v něm stálá komunita, slouží ale jako místo pro duchovní obnovy, veřejné i soukromé poutě i různá víkendová setkání. „Největší akcí roku bývá srpnová charismatická konference New Dawn. Letos se na ní vystřídalo přes 800 lidí,“ přibližuje pro KT P. Filip Jan Rathouský OFM, který má Hájek na starosti. Poutě se konají celé léto a jako celebranty zvou františkáni například biskupy nebo zástupce jiných řádů – dominikány, premonstráty či benediktiny. Součástí bývají i komentované prohlídky celého areálu. „Nechceme, aby to tu bylo jen františkánské,“ vysvětluje P. Rathouský.

Příroda, ticho a klid

Přestože je Hájek blízko hlavnímu městu, je obklopen přírodou a nabízí ticho a klid. Konají se tam proto víkendová setkání farností či různých modlitebních skupin, duchovní obnovy pro děti nebo třeba pro chlapy. „Zázemí je tu spíš táborové. Prostory pojmou tak 40–50 lidí, při větších akcích jsou zapotřebí stany,“ doplňuje Filip Rathouský, který si pochvaluje nový vrt a nové sociální zařízení, díky němuž se už před záchody netvoří fronty. Hodně pomohli dárci, kteří podpořili sbírku na portálu donio.cz.

Před františkány stojí ale spousta dalších úkolů. Hájek potřebuje novou čističku, protože stávající septik nedostačuje. Pracují i na novém topení, rádi by postavili samostatnou venkovní kotelnu. „Museli jsme bohužel vykácet i všechny vzrostlé jasany. Byly napadené houbou, lámaly se a byly nebezpečné,“ připojuje P. Filip.

Největší akcí je pro Hájek zmiňovaná charismatická konference New Dawn, která se zrodila v Británii a v překladu znamená Nové svítání. „Začínali jsme před 11 lety asi v padesáti lidech, kteří tuto konferenci prožili v Anglii. Změnila nám život. Atmosféru přijetí, kterou jsme tam zažili, se snažíme vytvořit i tady,“ popisuje organizátorka Eva Beranová. Polní podmínky v Hájku jí nevadí, naopak je považuje za výhodu. „V areálu je dost místa pro stany, je tu krásná příroda. A není špatné se na pár dní oprostit od pohodlí, aspoň si pak víc vážíme toho, co máme doma. Rychleji se tvoří i společenství, máme k sobě blíž,“ dodává. Na akci, jejíž program tvoří především přednášky, workshopy a modlitební večery, přijíždějí celé rodiny – děti i dospívající mají vlastní program. „Je to charismatické setkání, ale snažíme se při něm využívat celého bohatství církve. A hlavně dát prostor Bohu, aby mohl působit on,“ uzavírá Beranová.