24. 1. 2023
|Manželé ALICE A PETR MACKOVI se už několik let starají o přípravu farního plesu v teplické farnosti. Ptali jsme se jich, jaká úskalí čekají na pořadatele takovéto akce.
Začali jsme hledat způsob, jakým bychom propojili dva zdánlivě neslučitelné světy – svět věřících a svět tanečníků. Zároveň jsme chtěli přiblížit teplickou farnost a její aktivity nejen Tepličanům, ale i lidem z našeho regionu. Z toho také vznikla myšlenka uspořádat taneční akci, na kterou bychom pozvali jak tancechtivé zájemce z naší farnosti, tak třeba i naše kurzisty. A právě tehdy se zrodil Ples taneční školy manželů Mackových a teplické farnosti.
Na prostředí, ve kterém taneční akce připravujeme, a také na hudebním a moderátorském formátu, který večer provází. Víme, že musíme oslovit především páry a návštěvníky, kteří si chtějí opravdu zatančit. Pečlivě proto vybíráme hudební uskupení, které opravdu umí hrát taneční hudbu.
Prostory pro plesy jsou žádány i pro spoustu jiných akcí, proto rezervujeme termín bezmála s ročním předstihem. Stejně brzy musíme objednat i hudební doprovod a v neposlední řadě zajistit také občerstvení a obsluhu. Podle kapacity sálu a očekávaného množství lidí se odvíjí výše vstupného a musí se kalkulovat tak, aby pokryla všechny náklady a současně byla akce v zisku. To se nám zatím vždy povedlo. Nesmí se zapomenout také na náklady spojené s poplatky Ochrannému autorskému svazu (OSA), jejichž výše se stanoví v závislosti na počtu hostů, místě konání, výše vstupného a formě hudebního doprovodu.
Letáky a plakáty připravujeme pouze v minimálním rozsahu (nástěnky v kostelích apod.) a sázíme na sociální sítě, protože se snažíme přivést na tento typ akce i mladé lidi, včetně účastníků kurzů.
Tančí se, hosté se kultivovaně baví a je pro ně zajištěný i program, který by měl být koncipovaný tak, aby zaujal. My sázíme na klasické taneční ukázky a také na další doprovodné vstupy, o které se stará farní společenství především z řad mládeže. Ti zase spolupracují se salesiány z teplické komunity, s katechety nebo pracovníky Salesiánského střediska Štěpána Trochty. Takto připravený program umožňuje opravdové propojení farního společenství s okolním světem. Samozřejmostí je doporučený dress code, který se nijak neliší od ostatních plesů, tedy společenské oblečení. Velkou radost máme z toho, že na naše farní plesy tradičně a rádi zavítají hosté i z jiných církví. Ekumena je v Teplicích výborně nastavená a například evangelíci pravidelně obsadí celé patro nad tanečním sálem.
Ples vždycky společně s námi zahajuje někdo ze salesiánů a ředitelka Salesiánského střediska. Při této příležitosti se hosté také dozvědí, že výtěžek z plesu jde na některou z aktivit, kterou podporujeme. Teď maximum svých možností věnujeme důležitému projektu Živého domu, jehož stavba, respektive rekonstrukce byla v Teplicích nedávno zahájena.
Patřičně hrdí jsme právě na hlavní cenu v tombole. Tu zavedl P. Jan Blaha a původně se jednalo o „Večeři s farářem“. On je excelentní kuchař a pro výherce a jeho doprovod vždy připravil špičkové menu, kterým je pak hostil na teplické faře. My jsme pozvání rovněž obdrželi jako poděkování za organizaci plesu, takže jsme se mohli seznámit s různými lidmi, kteří třeba s církví nežijí. Každé takové setkání bylo velmi příjemné, a tak jsme po odchodu P. Blahy tuto štafetu převzali my a zveme vylosovaný pár k nám domů na italskou kuchyni.
Rádi bychom povzbudili všechny zájemce, kteří o organizaci takového typu plesu uvažují, aby se do ní s odhodláním a důvěrou v Boží pomoc pustili. Důležité je si především dobře uvědomit, co od akce čekáte a jakých možností lze využít.