16.–22. listopadu 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Křesťané se nasazují pro lidi uvízlé na hranici

Ze světa

16. 11. 2021

|
Tisk
|

Po solidaritě a lidskosti volají evropští biskupové v souvislosti s humanitární krizí na bělorusko-polské hranici. Tisíce migrantů v patové situaci zde zůstaly vystaveny chladnému počasí a nedostatku základních životních potřeb. Snaží se pomoci i pražská arcidiecézní Charita.

„Využívání a instrumentalizace zoufalství migrantů a žadatelů o azyl mají vážné a škodlivé lidské důsledky a je třeba jim zabránit,“ stojí v prohlášení, které zveřejnila Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). Běžence převážně z Blízkého východu, ale také Afghánistánu nebo Afriky transportují letečtí dopravci do Minsku. Odtud se lidé vydávají na hranici s vidinou, že se tudy dostanou do Evropské unie. Podle EU jde o cílený tah běloruského prezidenta Lukašenka, který tak Evropě oplácí za sankce uvalené na jeho režim po brutálním potlačení povolebních protestů. Polsko, ale také sousední Litva vyhlásily vzhledem k situaci výjimečný stav a na hranicích vztyčují žiletkové ploty a zábrany. Vstupu migrantů brání i tisíce vojáků.

V pohraničním pralese za mrazivého počasí tak bez východiska, přístřeší, pitné vody a potravin zůstávají nejméně čtyři tisíce lidí včetně těhotných žen, rodin s malými dětmi nebo starými a nemocnými. Hlášeny jsou už i oběti na životech včetně několika vojáků. „Nemůžeme dovolit, aby na našich hranicích umírali lidé,“ burcuje COMECE. „Je nutné vynaložit veškeré úsilí, aby se těmto tragédiím předešlo, a zmírnit utrpení těch, kdo opustili svoje země kvůli válce, násilí nebo nedostatku sociálních a ekonomických perspektiv,“ navazují biskupové a vybízejí k praktické pomoci. Evropskou unii i mezinárodní společenství pak vyzývají, aby nejen poskytly podporu, ale také hledaly cesty, jak tento problém systémově řešit. „Zdůrazňujeme, že s každou lidskou bytostí se musí zacházet lidsky. Migranti a žadatelé o azyl si zaslouží plné respektování své důstojnosti a základních práv bez ohledu na svůj právní status,“ podotkli biskupové. Ve vysílání Vatikánského rozhlasu pak šéf COMECE kardinál Jean-Claude Hollerich rozvedl, že „je dobré a důležité mít účinné kanály a procesy zaměřené na ochranu práv a vymezení povinností, ale také je důležité být osobně otevřený vůči našim bratrům a sestrám v nouzi“. Podle něj se musí proměnit kultura spolužití v Evropě podle vize papeže Františka, který volá po kultuře setkávání a postoji, který migranty „přijímá, chrání, podporuje a integruje“.

„Církev,“ řekl kardinál Hollerich, „je odbornicí na lidstvo“ a její sociální učení by nás mělo zorientovat „i v této citlivé oblasti“. Jinak „riskujeme, že hranice EU se stanou obrovským hřbitovem. Bylo by hrozné žít v Unii obklopené hroby lidí, kteří chtěli sdílet náš způsob života,“ varoval kardinál a s poukazem na politické spory Běloruska a EU zdůraznil: „Využít lidské bytosti jako nástroje je něco strašného. Musíme se sjednotit na společných humanitárních zásadách a vrátit se k základním etickým principům, které by měli sdílet političtí a společenští lídři v EU.“

Církev je v popředí iniciativ, které se snaží pomoci patovou situaci migrantů řešit. Přímo na místě, poblíž hranic, pomáhají lidem uvízlým v lese místní obyvatelé – jak informoval list italských biskupů Avvenire, Poláci migrantům poskytují jídlo, přikrývky nebo oblečení navzdory riziku, že budou nahlášeni úřadům za napomáhání nelegální migraci. Místa pomoci v noci označují rozsvíceným zeleným světlem. „Snaha zabránit smrti těchto zoufalých lidí je dnes považovaná za zločin. Ale my si pamatujeme lekci papeže Wojtyły o občanské neposlušnosti. Taková pomoc je dnes nepostradatelná,“ je přesvědčen jeden z nich, Wiktor Jarocki z katolického sdružení v pohraničním polském městě Krynki.

Zapojit se mohou i Češi

Běloruská biskupská konference vyhlásila finanční a materiální sbírku, stejně jako polští biskupové. Ti ji pořádají nadcházející neděli 21. listopadu ve všech polských farnostech. „Prostředky budou využity na financování pomoci Charity Polsko v příhraničních oblastech během migrační krize i dlouhodobé integrace uprchlíků, kteří se rozhodnou v Polsku zůstat,“ vysvětlil věřícím předseda polského episkopátu arcibiskup Stanisław Gądecki a dodal: „Bez ohledu na okolnosti svého příjezdu potřebují naši duchovní a materiální podporu.“

Polská Charita doručila do blízkosti hranic balíčky s fóliovými přikrývkami, energetickými tyčinkami, pitnou vodou a ohřívači rukou. Vzhledem k nouzovému stavu nemají charitní pracovníci bezprostřední přístup k potřebným. Materiální pomoc pak organizují také charitní uprchlická centra v blízkosti hranic.

Na naléhavost situace upozornily i další organizace včetně Charity Europa nebo dětského fondu OSN UNESCO. Speciální sbírkový účet 749994/5500, VS 20 500 nabízí Arcidiecézní charita Praha, která je denně v kontaktu s běloruskými charitními partnery a nyní vyjednává, aby byly shromážděné prostředky obratem uvolněny pro účinnou pomoc v nejkritičtějších místech.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou