26. 10. 2021
|Charita ČR v úterý 19. října v pražské svatovítské katedrále rozdala ceny za obětavou práci svým pracovníkům a ocenila osobnosti, které rozvíjejí její služby.
Ceny Charity ČR se udělují už od roku 2008, minulý rok se však předávání kvůli pandemii neuskutečnilo, a tak si letos ocenění převzal téměř dvojnásobný počet laureátů. Slavnostnímu ceremoniálu předcházela mše sv., kterou v pražské katedrále celebroval prezident Charity ČR a českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád spolu s emeritním plzeňským biskupem Františkem Radkovským a některými dalšími prezidenty diecézních charit. Bohoslužba byla rovněž připomínkou patrona a jednoho ze zakladatelů moderní charitní práce – sv. Vincence z Pauly.
Každá z osmi diecézních charit nominovala za rok 2020 jednu osobnost, Domovy duchovních a řeholnic také jednu a za rok 2021 pak přišly nominace ze sedmi diecézí. „Tito lidé nám mají být vzorem. A současně tím ukazujeme, že si jejich práce vážíme,“ vysvětluje mluvčí organizace Jan Oulík. V pražské katedrále se tak sešel rozmanitý výběr lidí: nechyběli ředitelé regionálních Charit nebo jejich středisek, jednatel Charitou provozované výrobny hostií, zdravotní sestra, která vypomáhá i po odchodu do důchodu, terapeut, který se věnuje i osvětě, či sociální pracovníci.
Za plzeňskou diecézi byl nominovaný například vedoucí Azylového domu sv. Františka v Plzni Džemal Gërbani, který se přes dvacet let věnuje práci s lidmi bez domova. „Snažíme se jim poskytnout pocit nějakého zázemí, které by alespoň trochu mohli nazývat domovem,“ popisuje poslání své mnohdy náročné služby, která se někdy nesejde ani s pochopením veřejnosti. Přiznává, že nečeká na přílišná slova díků ani ze strany klientů. „Tak to je. Když se ale někomu povede vrátit se do normálního života, je to odměna pro něj i pro nás,“ říká tento sociální pracovník, který se zapojuje i do odborných a výzkumných projektů.
Cenu nezískali jen zaměstnanci, ale i ti, kteří charitní služby různými způsoby podporují. In memoriam byla oceněna třeba právnička a dlouholetá sponzorka českobudějovické Charity Marta Krupauerová, za kterou přijela z Londýna cenu převzít její dcera Olga. „V dětství jsem skoro nerada chodila s maminkou po městě, protože ji neustále někdo zastavoval se žádostí o právní radu, které zdarma poskytovala, nebo jí chtěl poděkovat,“ vzpomněla s úsměvem dcera, která na matčinu charitní činnost navazuje.
Dalším oceněným byl například podnikatel a zakladatel několika úspěšných firem Pavel Holubář, který organizaci dlouhodobě pomáhá na Šumpersku. „Podpora dobročinných organizací je součástí našeho podnikání už od počátků v 90. letech,“ upozorňuje Holubář, který se šumperskou Charitou spolupracuje od roku 2007. Dobročinnosti se věnuje nejen jako šéf firmy, ale i soukromě. Například 12 miliony korun z vlastních zdrojů podpořil výstavbu zázemí pro mobilní specializovanou paliativní péči. „Charita pro mě představuje organizaci s obrovským úsilím a rozsahem,“ dodává filantrop, kterému záleží také na tom, aby se dobročinnost stala nedílnou součástí podnikatelské kultury v Česku.
Za rok 2020