12.–18. října 2021

Postavili si kapličku na zahradě

Brněnská diecéze

12. 10. 2021

Většina lidí si na zahradě staví skleníky a boudy na nářadí. Manželé Eduard a Iva Kejnovští si v Krasové na Blanensku před třemi lety postavili kapličku. Zájem o její návštěvu každým rokem roste.

image:Image Pravidelně v Krasové mši svatou slouží P. Marek Vácha.
Pravidelně v Krasové mši svatou slouží P. Marek Vácha. Snímek autorka

Od jara do podzimu navštěvují tuto nevšední stavbu v podobě roubenky poutníci, turisté i cyklisté z celé republiky. „Pokud mají lidé zájem, rád jim řeknu příběh, co nás ke stavbě vedlo, jak probíhala, proč je jejím patronem žák sv. Cyrila a Metoděje svatý Kliment Ochridský i o symbolice vepsané do oltáře a další zajímavosti,“ říká autor celého projektu Eduard Kejnovský. V kapličce, kterou v roce 2018 vysvětil brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, bývá pravidelně počátkem srpna hodová mše svatá. Při bohoslužbách se zde schází také společenství třicátníků z brněnské farnosti při katedrále sv. Petra a Pavla. Letos v červnu zde sloužil mši svatou brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Tradicí se stává v září i mše s knězem a spisovatelem Markem Orkem Váchou.

„Velmi nás těší, že je účast na bohoslužbách stále početnější. Navštěvuje je okolo dvou stovek lidí, kteří zaplní téměř celou naši zahradu,“ prozrazuje Iva Kejnovská. Poslední dva roky manželé kapličku zapojili do Noci kostelů. Letos se zde střídala jedna skupina návštěvníků za druhou. Manželé kapličku za pomoci přátel postupně stále zvelebují. Dřevěnou stavbu pravidelně ošetřují a starají se také o živou zelenou střechu. „Díky naší kamarádce Veronice Kurečkové vzniká tradiční metodou dvanáct ikon představujících výjevy z Bible,“ prozrazuje Iva.

„Společně s manželkou v kapli začínáme i končíme každý den. Je to krásné místo pro zklidnění, kdy si člověk v hlavě srovná, co ho čeká i co mu den přinesl. Působivé jsou večery při svíčkách. Naším cílem bylo, aby kaple spojovala lidi a přinášela pokoj do jejich srdcí. A to se daří, z čehož máme samozřejmě radost,“ uzavírá Eduard Kejnovský.