5.–11. října 2021
Aktuální
vydání
49
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Ke sv. Václavu pěšky i na kole

Pražská arcidiecéze

5. 10. 2021

|
Tisk
|

Na svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi vyrazili 28. září mnozí poutníci po svých.

Jedna skupina se vydala od Sv. Bartoloměje v Praze-Kyjích na 15kilometrovou cestu už v pět hodin ráno. Jejich trasa vedla směrem ke stanici metra Rajská zahrada a pak přes Satalice, Radonice, Jenštejn, Dřevčice a Brandýs nad Labem až k čerstvě obnovené staroboleslavské bazilice sv. Václava. Tam jim požehnal kardinál Dominik Duka, hlavní celebrant poutní mše svaté, při níž požehnal též baziliku.

Pražskou pěší pouť do Staré Boleslavi organizuje už 14 let kyjský farář Edward Walczyk. „Z Prahy se takto chodilo od nepaměti, tradici nepřerušilo ani období komunismu. Jedna paní s námi letos šla už potřicáté,“ uvedl kněz pro KT. Na památku národního patrona, který byl zřejmě roku 935 zavražděn na rozkaz svého bratra Boleslava I., do Staré Boleslavi putují lidé také k Paladiu země české. Tento kovový reliéf Madony z poloviny 15. století je vystaven na oltáři baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Někteří i běželi

Každoroční účast podle P. Walczyka závisí na počasí. „Celou pouť jde asi 25 farníků, postupně se cestou přidávají další, celkem nás šlo asi 50. Chodí všechny věkové skupiny – rodiny s dětmi i senioři,“ dodal. Kyjská farnost není s pěší poutí jediná – v hojném počtu se do Staré Boleslavi vydávají věřící také z Dolních a Horních Počernic nebo z holešovické farnosti sv. Antonína z Padovy, odkud se dokonce organizuje pouť běžecká. Na poutním místě bylo vidět také desítky jízdních kol, na kterých se tam vydaly rodiny i jednotlivci. Ti, kdo se do baziliky pro velkou účast nevešli, sledovali vše přes velkoplošné obrazovky pod širým nebem.

Za rozsáhlé práce, které na bazilice sv. Václava v uplynulých dvou a půl letech proběhly (více v KT 40), poděkoval na úvod slavnosti P. Libor Bulín, probošt tamní kapituly sv. Kosmy a Damiána. „Každý obnovitel sem v minulosti vložil něco ze své doby. Stejně tak ti současní přinesli něco svého,“ zmínil. To, že původně románskou baziliku posvětil biskup Šebíř († 1067), který převezl ostatky sv. Vojtěcha do Prahy, a že při tehdejší slavnosti byl jak vládnoucí kníže Břetislav, tak zakladatel Sázavského kláštera a benediktinský mnich Prokop, zase připomněl v kázání kardinál Duka. Sázavský klášter otevřel své brány po dlouhodobé rekonstrukci letos v červnu.

Slavnost doprovodil staroboleslavský Chrámový sbor Václav, který pouť zahájil už v její předvečer koncertem. Po něm následovaly nešpory a vystavení svatováclavských relikvií. O Dni české státnosti byl na programu mj. varhanní recitál, přednáška o svatováclavské úctě a řeckokatolická liturgie.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou