28. září–4. října 2021

Zlatou pečeť získal Děkan

28. 9. 2021

Církevní pivovar bodoval na 31. Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích. Zazářil minulý týden na přehlídce 250 našich i zahraničních pivovarů včetně těch z Brazílie, Belgie, Ruska, Japonska či Thajska.

Od pondělí zde usilovaly o vítězství v 35 pivních kategoriích Zlaté, stříbrné a bronzové pečetě. Zapojilo se i několik církevních pivovarů, nejúspěšnější byl Biskupský pivovar U Svatého Štěpána z Litoměřic. Podařilo se mu zopakovat loňský úspěch v podobě Zlaté medaile za 1. místo v kategorii světlý ležák z minipivovaru. „Vyhrál ji opět náš jedenáctistupňový Děkan. Náš třináctistupňový Polotmavý speciál byl bronzový v kategorii Polotmavé pivo z minipivovaru,“ popisuje jednatel pivovaru Richard Kirbs. „Porota tím nejen ocenila naše pivo, ale vyzdvihla i úsilí našich zaměstnanců pivovaru v čele se sládkem Robertem Křížem,“ dodává.

Soutěžící z Neratova i Želivi

O Zlatou pečeť bojoval svými speciály i Želivský klášterní pivovar, založený v roce 2010 premonstráty, první zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře na Želivě jsou ze 14. století. S pivem Prorok se vydal napříč republikou i Pivovar Neratov z Bartošovic v Orlických horách. Ten na poutním místě vznikl před čtyřmi lety jako sociální podnik, aby byl zdrojem financí pro potřebné, jimž pomáhá zdejší Sdružení Neratov, založené Mons. Josefem Suchárem. „Náš Pivovar Neratov poslal do soutěže světlá piva Prorok 8, 10, 11, 12 a 13 a polotmavé Prorok 12,“ uvedl obchodní manažer Jiří Herynek. „Poslali jsme, co jsme právě měli, neděláme žádné speciální vzorky na soutěž. Naše piva jsou v kategoriích s největší konkurencí, takže když se povede pěkný výsledek, jako např. loňské čtvrté místo naší desítky, budeme mít velkou radost,“ připojil podsládek Dominik Malík. Žádnou z pečetí si ale Prorok nakonec neodvezl.

„Letos se soutěže zúčastnilo na 1200 vzorků piv a při odborné části se vystřídalo 400 degustátorů,“ uzavřel ředitel festivalu Alois Srb.