21. 9. 2021
|Památník obětem arménské genocidy ve tvaru ozdobného křížového kamene (chačkaru) odhalili minulý týden v Kralupech nad Vltavou, kde žije početná komunita Arménů.
„Když jsem nedávno s obavami sledoval další konflikt o Náhorní Karabach, uvědomil jsem si, jak šťastný a klidný život mi dala tato země a kolik dlužím rodné Arménii,“ vysvětlil místní politik Telman Nersisjan, který výrobu a převoz chačkaru ze své vlasti inicioval. Tento 28letý potomek arménských uprchlíků žije v Česku celý život. Modlitbou a požehnáním akci v kralupském Husově parku doprovodil kardinál Dominik Duka. „Arménie byla prvním křesťanským státem na světě,“ uvedl v promluvě.
Arméni si letos 24. dubna připomněli 106. výročí začátku tureckých genocid z let 1915–1918, při kterých zahynulo až 1,5 milionu lidí (více v tématu v KT 17). Souvislosti této tragédie přiblížil historik Marek Jandák, který se tématu dlouhodobě věnuje a zpracovával i osobní svědectví přeživších. „Byla první genocidou ve 20. století, která využívala moderních nástrojů – telegrafu či demografických tabulek obyvatelstva,“ uvedl.
O přijetí uprchlíků z Arménie a jejich dobré integraci pohovořil kralupský místostarosta Libor Lesák. A letošní 30. výročí arménské nezávislosti připomněl arménský velvyslanec Ashot Hovakimyan. Na závěr jeden z hostů, řeporyjský starosta Pavel Novotný, vyzval, aby „civilizovaný svět uznal arménskou genocidu, zejména Turecko“. „Myslím si, že je nejvyšší čas,“ dodal. Tuto genocidu uznávají desítky států včetně Česka, americký prezident Joe Biden tak učinil letos v dubnu.
Odhalení chačkaru se účastnila i Ani Babayan, která řídí rodinnou kavárnu s tradičními arménskými dezerty. „V Kralupech žiji sedm let a předtím v Praze, celkem jsem v Česku osmnáct let. Máme se tu dobře,“ uvedla usměvavá kavárnice.