17.–23. srpna 2021

Mariánský svátek s novými zvony

17. 8. 2021

Nad novými zvony se o víkendu radovali lidé hned na dvou místech arcidiecéze.

„Zvon člověka zve k modlitbě, ale také k tomu, aby správně směřoval svůj život a uvažoval: Mám dobrý cíl? Nebo je potřeba něco změnit? Novým zvonům proto přeji, aby jim lidé rozuměli a aby je slyšeli.“ I tato slova zazněla v sobotu odpoledne na farní zahradě v Dřevohosticích při mši svaté, kterou zde celebroval arcibiskup Jan Graubner a požehnal při ní dva nové zvony – Maria a sv. Havel.

Na obnovu stávajícího zvonového souboru se zdejší farnost i vedení městyse připravovali od loňského roku a ve veřejné sbírce zde také lidé mezi sebou vybrali tři čtvrtě milionu korun. Místo původně plánovaného jednoho zvonu tak nakonec byly pořízeny hned dva. „Do sbírky přispěly místní spolky a firmy i jednotliví občané a také zastupitelstva jednotlivých obcí ve farnosti, což nás velmi potěšilo,“ říká jeden z iniciátorů celé akce, dřevohostický starosta Petr Dostál.

A podobnou radost prožívali lidé o den později také ve Vsetíně, kde kardinál Dominik Duka posvětil zvony Maria a sv. Růžena z Limy a prožil s farníky patrocinium. „Připomenul přitom, že za svatými putujeme k jejich hrobům, Matka Boží ale byla vzata do nebe s tělem i duší a žádný hrob nemá. Můžeme za ní proto přicházet na nejrůznější poutní místa a tam ji prosit o pomoc,“ shrnul zdejší farář P. František Král.