13.–19. července 2021

Velehradské oslavy pro oběti i hrdiny

12. 7. 2021

Bylo to nejen nadechnutí po těžkých časech. Cyrilometodějská pouť na Velehradě byla letos také projevem vděčnosti všem, kdo pomáhali v koronavirové pandemii či po červnovém úderu tornáda na Moravě, a vzpomínkou na oběti nemoci i živlu.

image:Image Letošní poutní mše svatá na Velehradě.
Letošní poutní mše svatá na Velehradě. Snímek Zbyněk Šišpera / Člověk a Víra

V pondělí 5. července se před velehradskou bazilikou sešlo kolem 15 tisíc poutníků. „Domácí“ arcibiskup Jan Graubner přítomné i diváky, sledující bohoslužbu prostřednictvím médií, uvítal ve chvíli, „kdy se po dlouhé době můžeme zase nadechnout“. Hlavní celebrant kardinál Dominik Duka pak připomněl, že při této poutní mši shromáždění děkuje nejen Bohu a soluňským bratřím, ale všem, kdo pomáhali za koronaviru i po úderu tornáda, a také těm, „kdo tyto katastrofy přijali s odhodláním nerezignovat, ale doufat“.

Na lidi zasažené pandemií nebo přírodní katastrofou mysleli i další řečníci. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle pak v kázání všechny vyzval: „Neustávejme v modlitbě a v nejrůznějších formách pomoci. Je to možnost, jak v srdcích strádajících lidí zažehnout světlo naděje, že opět bude lépe.“ Svou blízkost zvláště obětem tornáda – zemřelým, zraněným i těm, kdo přišli o prostředky k obživě, o zázemí a domov – tlumočil na Velehradě prostřednictvím apoštolského nuncia Charlese D. Balva také papež František.

Myšlenka na boj s koronavirem provázela i závěr bohoslužby, kdy arcibiskup Graubner jako předseda ČBK předal České asociaci sester pamětní medaili coby výraz poděkování za službu zejména v době pandemie. Laureáty dalších biskupských ocenění se letos stali historik umění Jan Royt, který převzal Řád sv. Cyrila a Metoděje, a ředitel televize Noe P. Leoš Ryška SDB, jenž obdržel děkovné uznání Č BK. Pamětní medaile pak převzali historik Karel Kavič ka podílející se na obnově Mariánského sloupu v Praze, činovník Orla Bož etě ch Kostelka, přírodovědec Jiří Grygar a zakladatel sdružení fotografů Člověk a Víra Roman Albrecht.

Zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci, dobrovolníci a další, kdo se zapojili do boje s pandemií, byli přítomni mezi pěti tisíci diváky benefičního koncertu už 4. července před velehradskou bazilikou. Na pomoc potřebným (mj. pacientům s postcovidovými dýchacími potížemi a lidem z tornádem zasažené jižní Moravy) z něj byla určena i část celkového výtěžku dosahujícího téměř 1,8 milionu korun. A s poděkováním lidem, kteří pomáhali či pomáhají s následky pandemie a tornáda, vystoupil při koncertu i jeden z posledních žijících veteránů druhé světové války, 98letý armádní generál Emil Boček. „Je tu vidět síla a sounáležitost našich občanů, kteří pomáhají finančně i materiálně,“ zdůraznil a vyjádřil soustrast rodinám, které při živelné pohromě přišly o své nejbližší.