12. 7. 2021
|K původnímu účelu posloužil znovu po více než 70 letech poničený gotický kostel sv. Jiří z 13. století v zaniklé obci Pelhřimovy na Osoblažsku.
Téměř symbolicky v předvečer připomínky příchodu věrozvěstů 4. července se zde díky fotografům spolku Člověk a Víra slavila mše svatá.
Do téměř nedotčené přírody připutovalo více než sto poutníků. Pár se jich zde octlo náhodou při svých cyklotoulkách, ale většina přijela slavit mši svatou. Dorazili věřící z Olomoucka, Ostravska i blízkých obcí. Za „domácí“ lze označit jednu ze dvou rodin, které zde koupily chalupu. „Jsem dojatá,“ vyznává maminka rodiny Pernických: „Nejsme tady sice moc dlouho, ale dotýká se nás zdejší historie. Za druhé světové války zde probíhaly těžké boje. Po ní sudetští Němci, kteří tady žili, museli odejít ve strachu a za těžkých podmínek.“ Dodává, že když se prochází po tomto kraji, vidí, že to byli lidé silné víry. U každého pozůstatku domu nachází křížky. „Rozhodli jsme se je obnovovat, ale víme, že to nebude jednoduché,“ dodává.
Její poděkování míří hlavně k místopředsedovi spolku Člověk a Víra v ostravsko-opavské diecézi Zdeňku Porubovi. Ten na kostel náhodou narazil před více než 20 lety a našel v polorozpadlé stavbě výstavu obrazů malířky z New Yorku. Když se pravidelné setkání fotografů letos konalo v nedalekém Bohušově, od myšlenky nebylo daleko k činu: „Řekli jsme si, že také uděláme něco pro obnovu kostela – nejdříve výstavu, a kdyby to šlo, tak i mši svatou. Výstavu připravenou speciálně pro tento kostel zde – stejně jako ta malířka – necháme. Je nám úplně jedno, co se s ní stane, jestli tady vydrží půl roku, rok nebo týden,“ uvádí Poruba.
Kostel stojí jen pár metrů od říčky Hrozové, jíž prochází státní hranice s Polskem. Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let. Domy kromě kostela srovnaly úřady se zemí. O chrám se nyní stará Hnutí Duha, které usiluje o jeho záchranu.