7. 6. 2021
|STATUS POZOROVATELE PŘI SVĚTOVÉ ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACI (WHO) získal Svatý stolec na zasedání v Ženevě minulý týden. Jde o uznání jeho role v humanitární a zdravotnické oblasti ve světě. Rezoluci podpořilo všech 71 zemí včetně Česka. Svatý stolec s WHO spolupracuje už od roku 1953.
„OBNOVIT PŘÍRODU, KTEROU JSME POŠKODILI, znamená především obnovit sami sebe,“ připomněl 4. června v předvečer Světového dne životního prostředí papež v poselství, kterým se připojil k iniciativě OSN nazvané Desetiletí pro obnovu ekosystémů. „Hrozí nám záplavy, hlad a další vážné následky, které by nás měly přivést ke starosti o sebe navzájem a o nejslabší,“ apeloval Svatý otec s tím, že ničení přírody je „důsledkem ekonomické dysfunkce“.
„V EUCHARISTII JE KŘEHKOST SILOU. Silou lásky, která se činí malou, aby byla přijata bez obav; která se láme a rozděluje, aby živila a dávala život; která se rozpadá, aby nás všechny spojila v jednotu,“ kázal papež o svátku Těla a krve Páně po polední modlitbě Anděl Páně minulou neděli, kdy se svátek v Itálii slaví. „A v křehkosti eucharistie vyniká ještě jedna síla: milovat ty, kdo chybují,“ dodal s odkazem na Jidášovu zradu po Poslední večeři. Liturgii Božího Těla papež oslavil týž den v bazilice sv. Petra, následovalo procesí na Teutonský (německý) hřbitov.
ZA HRADBY VATIKÁNU se dostanou nově i čeští čtenáři zpravodajství Vatikánského rozhlasu díky překladu rozhlasového seriálu. Ten představuje úřady Svatého stolce, jejich dějiny a aktuální úkoly. V prvním díle o Státním sekretariátu promluvil jeho šéf, kardinál Pietro Parolin (více na vaticannews.va/cs).
S PATRIARCHY CÍRKVÍ PŮSOBÍCÍCH V LIBANONU se papež soukromě setkal minulý týden ve Vatikánu. Mluvili o kritické situaci v oblasti a v bazilice sv. Petra se modlili za nastolení míru. Polovina ze šesti milionů obyvatel Libanonu žije pod hranicí chudoby. Země je měsíce zmítána krizí nejen kvůli pandemii, ale i ničivému výbuchu v Bejrútu z loňského srpna, který zabil 211 lidí, šest tisíc jich zranil a město poničil. František už vícekrát hovořil o možné návštěvě země.
KAZATEL MILOSTI (Praedicator gratiae) – tento titul sv. Dominika zdůrazňuje papež v dopise představenému dominikánského řádu P. Gerardu Franciscovi Timonerovi OP k 800. výročí úmrtí zakladatele řádu v Boloni (6. srpna 1221). „Dominikovým velkým povoláním bylo hlásat evangelium o milosrdné Boží lásce v celé jeho spásné pravdě a vykupitelské síle,“ píše Svatý otec. Zdůrazňuje, že sv. Dominik chtěl být trvale nazýván „bratrem“ a také si přál, aby v řádu fungovalo spolurozhodování. „Tento ‚synodální‘ proces umožnil řádu přizpůsobit svůj život a poslání měnícím se historickým souvislostem a zároveň zachovat bratrské společenství,“ vysvětluje papež.
NA PŘIPOMÍNKU SV. NORBERTA, zakladatele řádu premonstrátů, který letos slaví 900leté jubileum, napsal papež dopis generálnímu představenému Jozefu Woutersovi. Světce v něm nazývá „vzorem víry pro každého a zvláště pro kněze“.
GENERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ PAPEŽSKÝCH MISIJNÍCH DĚL
(PMD) proběhlo minulý týden online a jeho hlavním tématem byla komunikace. Česko zastupoval národní ředitel Leoš Halbrštát. PMD příští rok čekají oslavy 400 let od založení dnešní Kongregace pro evangelizaci národů, 200 let od vzniku prvního díla a 100 let od povýšení děl na PMD.
„MINISTRANTSKÝ“ MALÝ SEMINÁŘ SV. PIA X., který po 75 let vychovává mladé služebníky pro mše svaté v bazilice sv. Petra, se papež rozhodl od září nechat přestěhovat za vatikánské hradby, aby tak seminaristé měli blíže k běžnému životu v Římě. V těchto dnech probíhá u vatikánského tribunálu proces týkající se případů zneužívání nezletilých studentů v tomto semináři.