30. dubna–6. května 2024
Aktuální
vydání
18
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Fungující ekonomická rada je pomoc

13. 2. 2024

|
Tisk
|

Farář má ve farnosti jako statutární zástupce poslední slovo, ale to neznamená, že musí dělat všechno sám. Když pracuje v týmu, pomůže to jemu i farnosti, jak dosvědčuje z pražské Lhotky P. STANISŁAW GÓRA.

image:Image Na Lhotce chystají přestavbu kostela a vznik komunitního centra.
Na Lhotce chystají přestavbu kostela a vznik komunitního centra. Vizualizace z archivu farnosti

Na Lhotce máte aktivní ekonomickou radu. Jak se vám s ní spolupracuje?

Pro faráře je důležité, aby se mohl spolehnout na tým lidí, kteří mu se správou farnosti pomůžou. Každý máme jiná charizmata. Hezky to vystihl jeden ze zástupců ekonomické rady čakovické farnosti, když mi kdysi s důvtipem odpověděl, jak důležité je nechat se v životě obohacovat druhými a soustředit se na svá charizmata, kterými nás Bůh obdařil. Kolem chodu farnosti je mnoho technických a ekonomických věcí, zejména u velké a živé farnosti, jakou je Lhotka, takže sestavení týmu je nezbytné. Den má pouze čtyřiadvacet hodin. Spolupráce musí být založená na komunikaci a vůli se zapojit – a v tomto ohledu se mi se členy spolupracuje velmi dobře. Všichni farníci přispívají do dění ekonomické a pastorační rady dobrovolnickou formou nad rámec svých každodenních povinností, vnímají to tedy jako jisté povolání, a to odráží i jejich motivaci: chtějí pomoci farnosti a touto formou sloužit společenství. ERF vnímám jako orgán, kde se mohou protnout myšlenkové pochody a cíle faráře, farníků i odborníků. Ne vždy mají všichni stejný názor, ale to je dobře. Názorová různorodost je obohacující a vede k nalezení řešení zohledňující více úhlů pohledu.

Jak pravidelně se rada schází a v jak úzkém kontaktu se členy jste?

Rada se schází jednou měsíčně zhruba na dvě hodiny. Pokud je třeba řešit nějaké záležitosti mezitím, členové a farář jsou v kontaktu prakticky neustále. Komunikujeme podle potřeby a časových možností členů. Míra kontaktu dále závisí na odpovědnosti, které projekty má kdo na starosti.

Jaké projekty to jsou?

Jejich povaha je různorodá. Část agendy je dána mandatorními činnostmi, jako je vedení účetnictví, správa darů a vydávání potvrzení, inventura majetku apod. Další agenda se odvíjí od dobrovolných projektů a iniciativ, které se farnost rozhodne zaštítit. V našem případě je jich řada: například Tříkrálová sbírka, Lhotecký běh, Chaloupky, tedy dvoutýdenní duchovní setkání mladých lidí, karneval, rekonstrukce a údržba kostela, technické revize, nákup vybavení, hudební a další aktivity. Ekonomická rada samozřejmě nemá na starosti organizaci těchto činností, spíše je monitoruje a dává zpětnou vazbu z hlediska finančních možností farnosti. Závěrem by pak ekonomická rada měla na pravidelné bázi informovat celou farnost o výsledcích hospodaření.

Považujete práci členů rady za důležitou pomoc s vedením farnosti?

Určitě. Není v lidských silách pokrýt potřeby farnosti o počtu několika set věřících bez týmové práce. Členové ekonomické rady jsou odborníci z různých oblastí správy a provozu soukromých, neziskových, ale i církevních či na církev navázaných organizací, takže dokážou nabídnout věcný pohled z různých úhlů.

Duchovní správci se někdy obávají svěřovat laikům pravomoci, že by tím třeba ztratili přehled a kontrolu. Co byste jim poradil?

Všechno stojí na komunikaci a výběru těchto laiků. A také na motivaci. Co se kontroly týče, z titulu nastavení pravomocí je farář statutárním zástupcem dané farnosti, takže bez jeho finálního dobrozdání a podpisu se farnost nemůže k ničemu uvázat. Dá se to říci i tak, že farář má možnost veta, takže kontrolu neztrácí. Delegování činností je součást řízení jakékoliv organizace, neznamená ztrátu kontroly, ale získání možnosti mít více času na rozhodování a směřování farních aktivit. Dále platí, že jakákoliv finanční operace zavazující farnost k nákladům vyšším než sto tisíc korun vyžaduje součinnost a schválení ze strany biskupství, takže zde je ještě další úroveň kontroly.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou