17.–23. prosince 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Ekologicky, zdravě a nápaditě

21. 11. 2023

|
Tisk
|

Jak vést šetrný život, přibližuje MAREK DRÁPAL z České křesťanské environmentální sítě. Podle rad, které nabízí, už také řadu let žije.

image:Image Kolo je dopravní prostředek, který životní prostředí zatěžuje prakticky nejméně. Vyrazit se na něm dá i do kostela.
Kolo je dopravní prostředek, který životní prostředí zatěžuje prakticky nejméně. Vyrazit se na něm dá i do kostela. Snímek Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Kde se lze nejsnáze i při zachování současného způsobu života chovat šetrně? Kde může každý omezit svou spotřebu?

Ekonomicky a ekologicky je nejdůležitější omezit vytápění. Pokud máme v místnosti 24 °C a omezíme to na 18 °C, znamená to v běžné stavbě úsporu kolem 36 %. To není vůbec málo. A pokud z nějakého důvodu nechceme doma v zimě nosit svetr, tak je možné tento „svetr“ přesunout na fasádu, tedy řádně zateplit dům a úspora bude obdobná. Každý, kdo má střechu nad hlavou, musí přemýšlet nad tím, co s vodou, která po ní steče. Věčná škoda (často i finanční) je pustit ji do kanálu nebo do potoka. Dá se skvěle použít na splachování, praní, umývání či zalévání, zvláště nahradí-li pitnou vodu. Za krátkozraké považuji neustálé rozšiřování vydlážděných, vyasfaltovaných nebo jinak zpevněných ploch, které nedovolují vsakování vody do půdy. Spodní voda se pak na jedné straně ztrácí a na druhé straně dešťová voda příliš rychle odtékající z krajiny působí škody.

Velkou zátěží pro životní prostředí jsou také odpady. Jejich třídění celkem zvládáme – dělá to podle statistik 73 % lidí, což nás řadí do evropské špičky.

Třídění je samozřejmě skvělá věc, ale je to vlastně už taková nedokonalá náprava škod. Mnohem lepší je odpad neprodukovat, resp. jeho množství omezit. Při nakupování je základem používání vlastních tašek a pytlíků, a kdo má kuráž, může si třeba nechat odvážit krájený sýr do vlastní krabičky. U baleného zboží se vyhýbáme vícenásobně baleným produktům nebo vícedruhovým obalům (papír s plastem). Z pohledu energetické náročnosti je vhodné se zcela vyhnout hliníkovým plechovkám.

A co takové cestování?

Šetrnost cestování ovlivňují především dva faktory: vzdálenost a dopravní prostředek. Prozkoumejme tedy krásy naší vlasti či Evropy, a to nejlépe ze sedla kola nebo s využitím vlaku. Pokud třeba po Evropě použijeme lůžkový vůz, ušetříme čas a potažmo i peníze, které bychom zaplatili za hotel. Pokud jde o dopravu, tak z mnoha ročníků akce „Do kostela na kole“ víme, že kolo jako dopravní prostředek používají především staří lidé. Mladí a zdraví paradoxně jezdí autem. Přitom jízda na kole je nejen ekonomická, ekologická, ale i zdraví prospěšná. Jen musíme opustit zažité automobilové trasy a vydat se paralelními klidnými ulicemi nebo silnicemi.

Lidé si dřív spoustu potravin pěstovali doma. V bytech uprostřed města to máme dnes složitější. Přesto – co lze pěstovat i doma, aniž nás to stojí mnoho úsilí?

Balkóny či parapety mohou být zdrojem mnoha druhů zeleniny, především plodové. Rajčata, papriky, okurky, lilky atp. lze vypěstovat zcela bez obtíží i v množství desítek kilogramů za sezónu. Ani dovolená mimo domov nemusí být díky dostupným automatickým závlahám problém. V bytě lze celoročně lehce vypěstovat dokonce i citrusy.

Kde najdou zájemci další tipy pro šetrný život? Na jaře jste vydali například postní kalendář, který obsahoval podněty pro každý den.

Obdobný kalendář bude pro zájemce připraven i na letošní advent, právě ho dokončujeme. Bude volně ke stažení, stejně jako celá řada dalších publikací na stránkách České křesťanské environmentální sítě www.ckes.cz.


Šetrná farnost 

Česká křesťanská environmentalní síť pomáhá farnostem, sborům a jiným církevním zařízením snižovat zátěž životního prostředí. Pro všechny, kdo chtějí tuto snahu závazně deklarovat, je určena Certifikace sborů, farností a církevních zařízení šetrných k životnímu prostředí. Získání tohoto certifikátu zaručuje, že péče o životní prostředí je v daném sboru či farnosti na vysoké úrovni. Smyslem certifikace je vedle vlastního snížení ekologické stopy podporovat zájem křesťanů o ochranu Božího stvoření. Tyto farnosti, sbory a církevní zařízení pak získají přístup k různým benefitům. Veškerá opatření a body certifikace jsou rozebrány v příručce Péče o životní prostředí v církvích, která je dostupná on-line na webu ckes.cz. Zájemci tam také najdou podrobné instrukce, jak začít, pokud chtějí o certifikaci usilovat. Loňskou novinkou je také leták s praktickými tipy, jak se ekologicky starat o církevní pozemky.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou