V digitální verzi

P. Petr Soukal

teologický dohled

Moje články v Katolickém týdeníku

Odpovědna: Druhy modlitby
Doma
vydání 28/2025 Zámek
 Jaké jsou druhy modlitby a rozdíly mezi nimi? Modlitba je vyjádřením našeho vztahu k Pánu Bohu. Nejedná se jen o mechanické opakování slov, ale také o naši touhu prodlévat s Bohem a těšit se z jeho přítomnosti a lásky. Snad bychom mohli modlitbu přirovnat k umění, které vyžaduje jak vášeň, spontaneitu a kreativitu, tak dřinu, ochotu poučit se a dlouhé roky úsilí. Podle tradičního rozdělení můžeme jako jednotlivé druhy modlitby rozeznat: modlitbu velebení a klanění, prosebnou modlitbu,…
image:Image Tváří v tvář ekologické krizi
Tváří v tvář ekologické krizi
Téma
vydání 24/2025 Zámek
Laudato si’ mezi encyklikami vyčnívá. Je to totiž list adresovaný papežem Františkem úplně všem lidem. Jde zároveň o první magisteriální text na téma ekologie a první encykliku, kterou kdy světu představil – pravoslavný biskup! Jistě si mnozí z nás stále živě pamatují první pozdrav papeže Františka, který zazněl z lodžie baziliky sv. Petra 13. března 2013. Nový římský biskup záměrně pronesl slova, kterým mohou rozumět úplně všichni bez ohledu na víru: „Buona sera! “ – tedy: „Dobrý…
Odpovědna: Rodinný paškálek
Doma
vydání 19/2025 Zámek
Při jakých příležitostech můžeme doma použít rodinný paškál? Při jakých příležitostech můžeme doma použít rodinný paškál? V liturgii je používání velikonoční svíce, paškálu, přesně stanoveno. Paškál se zapaluje pouze při zvláštních příležitostech – třeba v době velikonoční, při křtu nebo pohřbu. Představuje pro nás samotného Krista, a proto mu prokazujeme zvláštní úctu (např. jej okuřujeme kadidlem). Domácí použití svíce, byť by třeba připomínala paškál z kostela, ovšem není nijak předepsáno.…
Odpovědna: Jubilejní svatá místa
Doma
vydání 17/2025 Zámek
Jubilejní rok je příležitostí vykonat pouť k jubilejním svatým místům. K čemu by nám to mohlo prospět? V Jubilejním roce jsme opakovaně vybízeni, abychom opustili pohodu svých domovů a vyrazili na pouť. Těm, kdo nemohou připutovat až do Věčného města, se nabízí v naší vlasti mnoho jubilejních svatých míst, kam je možné pouť vykonat. Otázka ale zní, proč bychom to měli udělat. Odpověď můžeme načrtnout třemi způsoby. Zaprvé: vykonáním pouti na tato místa můžeme získat „plnomocné…
image:Image Deset rad, jak prožít postní dobu
Deset rad, jak prožít postní dobu
Publicistika
vydání 12/2025
Postní doba může být příležitostí, jak v našem duchovním životě něco nového vyzkoušet a něčemu novému se naučit. Autorem následujících deseti rad je P. Petr Soukal, spolupracovník redakce, který studuje doktorát v Římě a na Youtube má svůj kanál „Don Pietro“, kde tyto „postní tipy“ také zazněly. 1. Půst. Do starobylé křesťanské tradice patří spojovat modlitbu a půst. Můžeme ho vzít ne jako něco, co se „musí“, nýbrž jako něco, co se „může“. A nemusíme se postit jen tak, můžeme…
Odpovědna: Chléb života
Doma
vydání 10/2025 Zámek
Co má vlastně pro křesťana v dnešní době znamenat svátost eucharistie? Eucharistie je přítomností živého Krista. Je to skutečně On, a proto můžeme říci, že tato svátost je pro nás jeho sebedarováním. První křesťané riskovali své životy, aby mohli i během pronásledování slavit eucharistii. A když byli odhaleni, vypověděli před soudem, že bez ní prostě nemohou žít. Eucharistie není pouze jednou ze sedmi svátostí. Je to spíše styl života. Skutečné tajemství Boží lásky. V eucharistii, která je…
Odpovědna: Papežské encykliky
Doma
vydání 06/2025 Zámek
Rád bych začal se čtením papežských encyklik. Kde ale začít? Duchovní četba je důležitou součástí křesťanské spirituality. Nejde přitom jen o to, abychom se dozvěděli nové informace, ale aby nás četba formovala, sytila náš duchovní život, byla nám povzbuzením v naší víře. Texty papežských encyklik se k takové četbě hodí velmi dobře. Jenže odkud začít vzhledem k tomu, že encyklik byla napsána celá řada? Následující řádky nabízíme jako malý rozcestník ve světě papežských encyklik, přičemž se…
Modlitba srdce
Doma
vydání 03/2025 Zámek
Odpovědna: Co je to Ježíšova modlitba? Je to velmi jednoduchá modlitba, která spočívá v opakování slov: „Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšným. “ Ježíšova modlitba pochází z Egypta, kde se ji pouštní otcové modlili již někdy od 5. století. Pouštní otcové si byli dobře vědomi toho, že při modlitbě nemáme být „povídaví jako pohané“ (Mt 6,7). Neustálé opakování těchto slov tedy nechce Pána Boha udolat či přesvědčit k vyslyšení našich proseb, neboť skutečný cíl spočívá v tom,…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou