1. 4. 2025
|Pětašedesát studentů a pedagogů Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga ze Žďáru nad Sázavou vyrazilo autobusem a dodávkou minulou středu na Národní pouť do Říma.
Spolu s muzikanty a zpěváky byli v týmu zvukaři a fotografové. Duchovní doprovázení zajistili tři kněží. Kapela a schola doprovázela v pátečním dopoledni mši svatou v bazilice sv. Jana v Lateráně. Sólovou píseň zazpívala studentka z Ukrajiny, jejíž přítel před dvěma měsíci padl na frontě.
Celý projekt, který zabral tři měsíce usilovné práce, připravili studenti ve spolupráci se svými učiteli. „Pouť pro ně byla výzvou, jak zvládat náročné situace v cizí zemi, komplikovaných podmínkách a časové tísni. Byl to ale zároveň čas nových přátelství, vzájemné podpory, radosti, a především duchovní cesty pro každého z nás,“ připomíná ředitel Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou Jiří Cočev. Zároveň přiznává, že si technický tým prožil pořádné nervy. „Na instalaci ozvučení jsme měli extrémně krátký čas. Podmínky ze strany správy baziliky se neustále měnily,“ poukazuje ředitel BiGy Cočev.
„Šel mi doslova mráz po zádech, když se chrámem za doprovodu muzikantů nesl zpěv našich studentů,“ dělí se o dojmy spirituál školy P. Slavomír Peklanský SAC. „Jasně jsem vnímal, že Duch Svatý vytvářel atmosféru velké radosti z Boží blízkosti a společenství,“ doplňuje učitel náboženství Tomáš Mahel. Studenti si také po bohoslužbě před bazilikou radostně zatančili. „Byla v tom symbolika, že Bůh není jen v chrámech, ale i na ulicích,“ upozorňuje studentka sexty Klára Dobrovolná.
„Obdržel jsem milost doprovázet studenty na jejich pouti. Z různých ročníků vytvořené skupinky spojoval společný cíl. Z výše svatopetrské kopule jsme viděli dál, ale uvědomovali jsme si, že všichni směřujeme ‚výš‘, což je naše naděje,“ dodává P. Marek Husák.
Součástí výpravy byla také Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga. Díky tomu byla cílem prohlídky Říma nejen antika, ale i špičková gastronomie, kterou je Itálie proslavená. Jeden z kněží dal tipy na restaurace, kde skvěle vaří. „Poctivá kuchařská tradice, řemeslná poctivost a radost z lidské sounáležitosti jsou odlesky krásy Božího stvoření,“ míní spirituál gastronomické školy P. Tomáš Kábele.