13. 5. 2025
|Lev XIV. Takové jméno si zvolil muž, kterého 17 dní po smrti papeže Františka zvolilo historicky největší konkláve hlavou 1,4 miliardy katolíků.
První Američan na Petrově stolci. První augustinián. Čtrnáctý Lev, 267. papež v dějinách církve. A také člověk, který několikrát navštívil Českou republiku, polyglot, matematik a církevní právník, misionář se silným sociálním cítěním a spolupracovník papeže Františka. Kardinála Roberta Francise Prevosta 8. května (ve svátek Panny Marie Prostřednice všech milostí) zvolil kardinálský sbor ve čtvrtém kole hlasování většinou přesahující stovku hlasů. Ke zvolení jich přitom stačilo 89.
„Hned při bílém kouři se jásalo, tleskalo, zpívalo, lidé plakali, někteří se modlili,“ popsal pro KT okamžiky po čtvrteční šesté hodině večerní Ondřej Havlíček, který přímo na Svatopetrském náměstí reportoval pro magazín Téma.21. Na tolik očekávané oznámení „Habemus papam“ (Máme papeže), s nímž před shromáždění věřících tradičně předstupuje kardinál-protojáhen, aby oznámil výsledek volby a jméno nového Papežský erb a heslo Lva XIV. vycházejí z jeho kardinálských. Horní část štítu nese mariánskou lilii, spodní odkazuje ke sv. Augustinovi a jeho vyznání o Božím slově, jež proniklo jeho srdcem. I heslo: „In illo uno unum“ (V onom Jediném jsme jedno), je citát ze sv. Augustina. Repro KT Svatého otce, musely desetitisíce přítomných ještě chvíli počkat. Jak pro německé Domradio prozradil jeden z volitelů kardinál Rainer Maria Woelki, kardinálský sbor společně s novým papežem napřed slavil krátkou mši sv. „Poté jsme zpívali Te Deum jako vyjádření naší radosti a poděkování Bohu,“ přiblížil německý kardinál. Teprve poté vyšel devětašedesátiletý kardinál Prevost – nyní už papež Lev XIV. – na lodžii svatopetrské baziliky. Na sobě měl jednoduchou červenou pláštěnku (mozzetu), štolu a pektorál (v něm jakožto augustinián nosí ostatky sv. Augustina a jeho matky sv. Moniky). „Pokoj vám všem!“ pozdravil s viditelným dojetím. Hned v příštích větách vzpomněl na svého předchůdce a poděkoval za jeho odkaz. A další slova věnoval míru – „pokoji neozbrojenému a odzbrojujícímu“, k němuž vyzvali i kardinálové-volitelé bezprostředně před konkláve. „Zlo nezvítězí! Jsme všichni v Božích rukou. Proto se nebojte, spojte se ruku v ruce s Bohem a mezi sebou a jděme vpřed,“ připomněl nový papež. Neusmívá se, šetří gesty, proslov předčítá z papíru. „Je vidět, že si dává pozor na každé slovo,“ komentuje pro KT z Vatikánu slovenský katolický novinář Imrich Gazda. „Zaujalo mě, že už tento první projev měl minimálně v bodech hned po svém zvolení připravený,“ dodává.
Minulost ukazuje, že kardinál Prevost sice slovy spíše šetří, používá je ale výstižně a v pravý čas: například během loňského roku vícekrát na síti X usměrnil americké vládní představitele. „Copak se vaše svědomí neznepokojuje?“ napsal kupříkladu loni v dubnu prezidentu Donaldu Trumpovi kvůli jeho drakonické antiimigrační politice.
Jasných slov Lev XIV. užil i ve své první promluvě před nedělní modlitbou Regina coeli, kdy se dotkl 80. výročí konce světové války. „Už nikdy válku!“ zdůraznil s tím, že „nosí v srdci utrpení milovaného ukrajinského lidu“ a žádá, aby „bylo vynaloženo veškeré úsilí k co nejrychlejšímu dosažení skutečného, spravedlivého a trvalého míru“. A dále vyzval: „Kéž jsou všichni vězni propuštěni a děti ať se vrátí ke svým rodinám.“ Svatý otec připomněl i katastrofální poměry v Gaze: „Hluboce mě bolí, co se děje. Ať okamžitě ustanou boje, ať je vyčerpanému civilnímu obyvatelstvu poskytnuta humanitární pomoc a ať jsou propuštěni všichni rukojmí.“
Papež Lev XIV., rodák z Chicaga, pochází z národnostně smíšené rodiny, a než v roce 2023 nastoupil do čela vatikánské Kongregace pro biskupy a Papežské komise pro Latinskou Ameriku a stal se kardinálem, sloužil přes deset let jako misijní biskup v peruánském Chiclayu. Právě tyto své diecézany v úvodní promluvě pozdravil i několika španělsky pronesenými větami. V národnostně pestrém (a většinově katolickém) Peru s 32 miliony obyvatel byl augustiniánský biskup Prevost blízko nejen místním lidem – jejich jazykem (kečuánštinou) dokonce hovoří a má vedle amerického peruánské občanství –, ale také Venezuelanům, kterých sem v posledních letech takřka milion uprchl před chávezovskou diktaturou. Augustiniáni v Peru slouží v chudých oblastech Amazonie či And, Robert Prevost tu s přestávkami působil od roku 1985.
„Věřím, že jeho zkušenost z Peru mu poskytne schopnost rozlišovat a porozumět, protože zná náš lid, zažil veřejné projevy jeho víry, viděl také situace, kdy lidé žijí v chudobě, ale i uprostřed těžkostí zakusil, že se neztrácí naděje,“ řekl agentuře ACI Prensa jeho někdejší peruánský spolupracovník P. Guillermo Inca Pereda. Média minulý týden přinesla snímky, na nichž biskup Prevost cestuje na mezku do obtížně dostupných vesnic, rozdává lidem jídlo nebo se v holinách brodí vodou za farníky během záplav.
Blízkost lidem a jejich potřebám i zápas za sociální spravedlnost akcentuje též zvolené jméno. Jak vysvětlil vatikánský mluvčí Matteo Bruni a jak posléze potvrdil nový papež sám, jméno Lev poukazuje k papeži Lvu XIII. a jeho přelomové encyklice Rerum novarum z roku 1891. Ta znamenala počátek moderního sociálního učení církve. „Cítím se povolán, abych pokračoval v této tradici,“ řekl Lev XIV. podle Vatican News. „Papež Lev XIII. řešil sociální otázku v kontextu první velké průmyslové revoluce a dnes církev všem nabízí své sociální učení, aby mohla reagovat na další průmyslovou revoluci a na vývoj umělé inteligence, které přinášejí nové výzvy pro obranu lidské důstojnosti, spravedlnosti a práce.“
Papež Lev XIV. bude slavnostně inaugurován do úřadu v neděli 18. května na Svatopetrském náměstí.
Pokoj vám všem! Drazí bratři a sestry, toto je první pozdrav vzkříšeného Krista – Dobrého pastýře, který dal svůj život za Boží stádce. I já bych si přál, aby tento pozdrav pokoje vstoupil do vašich srdcí, dosáhl k vašim rodinám, ke všem lidem, ať jsou kdekoli, ke všem národům, k celému světu. Je to pokoj vzkříšeného Krista, pokoj neozbrojený a odzbrojující, pokorný a vytrvalý. Pochází od Boha, který nás všechny bezpodmínečně miluje. Stále máme v uších ten slabý, ale vždy odvážný hlas papeže Františka, který žehnal Římu. Dovolte mi, abych navázal na toto požehnání: Bůh vás všechny miluje a zlo nezvítězí. Jsme všichni v Božích rukou. Proto se nebojte, spojte se ruku v ruce s Bohem a mezi sebou a jděme vpřed. Kristus nás předchází. Svět potřebuje jeho světlo. Děkuji papeži Františkovi! Chci také poděkovat všem bratrům kardinálům, kteří mě vybrali za Petrova nástupce, abych kráčel spolu s vámi jako sjednocená církev, vždy usilující o mír, spravedlnost, věrná Ježíši Kristu, abychom hlásali evangelium a byli misionáři. Jsem augustiniánem, synem svatého Augustina, který řekl: „S vámi jsem křesťan a pro vás biskup.“ V tomto smyslu můžeme všichni společně kráčet k té vlasti, kterou nám Bůh připravil. Musíme společně hledat, jak být misijní církví, která buduje mosty, vždy ochotná přijímat s otevřenou náručí. Všechny, všechny, kteří potřebují naši přítomnost, dialog a lásku. (podle vaticannews, kráceno)