15.–21. července 2025
Aktuální
vydání
29
Předchozí vydání
Hledat
Doma
Doma

Obsah

Tvoření – cesta k porozumění

Doma

15. 7. 2025

|
Tisk
|

Arteterapie je jedna z psychoterapeutických technik, která používá výtvarné prostředky, proces tvorby a výsledný artefakt jako zdroj poznání i prostředek léčby lidské psychiky a mezilidských vztahů.

image:Image Diecézní charita Brno sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách (v denních stacionářích, domovech pro seniory, nízkoprahových službách pro děti a mládež…), stejně jako pedagogům a jednotlivcům se zájmem o výtvarný projev v rámci vzdělávání nabízí kurz „Techniky arteterapie a artefiletiky“, který může bezpečným způsobem najít uplatnění v jejich pracovním i osobním životě.
Diecézní charita Brno sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách (v denních stacionářích, domovech pro seniory, nízkoprahových službách pro děti a mládež…), stejně jako pedagogům a jednotlivcům se zájmem o výtvarný projev v rámci vzdělávání nabízí kurz „Techniky arteterapie a artefiletiky“, který může bezpečným způsobem najít uplatnění v jejich pracovním i osobním životě. Snímek archiv Diecézní charity Brno

Nejde o pouhou volnočasovou aktivitu, během níž se lidé s nejrůznějšími diagnózami snaží zabavit či odreagovat. Je to samostatný terapeutický obor, který pomáhá dětem i dospělým v nejrůznějších životních situacích, stejně jako lékařům, psychologům a psychoterapeutům při práci s jejich klienty.

„Arteterapie patří mezi kreativní terapie, jako je muzikoterapie, taneční a pohybová terapie a dramaterapie,“ říká psycholožka a artepsychoterapeutka Andrea Hlubučková. Zatímco běžná psychoterapie stojí v terapeutickém procesu na dvou pilířích: klientovi a terapeutovi, v kreativní terapii jsou pilíře tři: klient, terapeut a umělecký výtvor (výtvarný, hudební, taneční a pohybový či divadelní). A tyto pilíře fungují jako v trojúhelníku – vzájemné vazby se vytvářejí mezi všemi. Současně arteterapie staví na otázkách přiměřených věku: díky hledání odpovědí může klient sobě i svým životním situacím nebo své nemoci lépe rozumět, nově k nim přistoupit a svůj život proměňovat.

Práce s výsledkem i procesem

Někteří arteterapeuti pracují interpretativně, což znamená, že si s autorem povídají nad tím, co jednotlivé součásti obrázku mohou znamenat nebo jak se dají vykládat. Jiní pracují spíše procesně, proto jim ani tak nejde o výsledné dílo, jako o způsob, jakým vzniklo: co během jeho tvoření klient prožíval, co u toho cítil, proč zvolil daný materiál, barvu, velikost štětce, formát apod. Velkou výhodou takového artefaktu je skutečnost, že je hmatatelný a jako takový se stává záznamem společné komunikace: „Můžete si ho po čase prohlédnout, můžete s ním dřív nebo později pracovat, můžete ho rozstříhat, změnit, spálit, cokoli,“ vysvětluje Hlubučková.

Výtvarné dílo nebo jeho proces tvoření mnoho vypoví. Marek Holub, výtvarník a arteterapeut, uvádí tyto příklady: z díla lze vyčíst vaše emoční rozpoložení; jak přistupujete ke světu – zda je ten přístup spíš otevřený, nebo uzavřený; na co kladete důraz z hlediska své osoby; co vnímáte jako své slabiny nebo jaká je vaše míra motivace ke spolupráci. Prostým porovnáním více artefaktů pak lze zjistit, jestli se daná situace mění – zda se zlepšuje, či zhoršuje.

Ačkoli arteterapie není diagnostický, nýbrž podpůrný nástroj, lze z ní při dostatečném vzdělání arteterapeuta vyčíst i základní psychiatrické potíže. Také je možné zjistit, zda je pod touto diagnózou skrytá další osobnostní problematika, která může být pro klienta rovněž zatěžující. „Vždy je ovšem třeba si uvědomit, že tato zjištění jsou jen přibližná, protože lidská psychika je komplikovaná záležitost, do níž úplně nevidí nikdo,“ upřesňuje Holub.

Pomoci může každému

A komu všemu může arteterapie pomoci? „Každému. Samozřejmě se její podoba liší podle toho, co od ní očekáváme,“ odpovídá arteterapeut Ondřej Bednář a ujišťuje, že totéž platí i pro lidi, kteří jsou přesvědčení, že kreslit a malovat vůbec neumí. Důležitější než samotná výtvarná činnost je totiž vztah s klientem a proces terapie. Arteterapie je otevřená jak lidem s těžkými traumaty, tak těm s lehčími trápeními. „Je to současně velmi silný nástroj k hledání sebe sama, rozvoji osobnosti, obohacení vlastních obzorů a sebepoznání,“ doplňuje Bednář. Podstatnou charakteristikou terapeuta je přitom jeho autentičnost. Kdyby takový nebyl, nemůže chtít autentičnost po klientovi. Kromě toho terapeut dbá, aby se klient v rámci terapie cítil dobře, i kdyby se v jejím průběhu dotkl náročných témat. Zážitek z terapie by měl být zvlášť u dětí vždy příjemný.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou