14.–20. května 2024

Biskupové se distancovali od uvedení knihy

30. 4. 2024

Biskupové společným prohlášením reagovali na uvedení knihy Spiknutí, které se konalo v Arcibiskupském paláci v Praze. Považují to za „politováníhodnou událost“.

Na uvedení knihy reagovala kriticky celá řada věřících, sepsali několik petic i otevřených dopisů. „Vážený pane arcibiskupe, prosím Vás, abyste se vahou svého úřadu veřejně a jasně distancoval od této podivné akce s pochybnými lidmi. Takovéto akce by neměly být jakkoli spojovány s arcibiskupstvím a s katolickou církví. Věřím, že tímto krokem můžete přispět k návratu důvěry v naši církev mezi věřícími a ke zlepšení její reputace ve společnosti,“ zaznívá v petici zakladatelky Cesty domů Martiny Špinkové, kterou podepsalo na 3 400 lidí. Zmíněná kniha pojednává o údajném spiknutí médií, lékařů i nejvyšších státních představitelů v době hospitalizace Miloše Zemana.

Reakce slyšíme a bereme je vážně

„Setkání v Arcibiskupském paláci v souvislosti s knihou Spiknutí považujeme za politováníhodnou událost a jsme si vědomi pohoršení, které mezi lidmi vyvolalo, o čemž svědčí nemalé množství reakcí, především z řad katolíků. Těmto reakcím rozumíme, slyšíme je a bereme je vážně. Přijali jsme vysvětlení Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa pražského, že k pronájmu došlo bez toho, že by měl k dispozici potřebné informace, a že se od dané akce distancuje. Pro budoucnost byla přijata opatření pro pořádání veřejných akcí v církevních prostorách. Při pronájmech těchto prostor se bude důsledně oddělovat církevní a světský rozměr takových akcí včetně vhodnosti přítomnosti církevního představitele,“ napsali biskupové v prohlášení zveřejněném na webu cirkev.cz.

„Děkujeme všem, kterým záleží na obrazu a svědectví církve navenek. Stejně tak je povzbudivé vidět, jak veliká očekávání má od církve široká veřejnost,“ doplnili na závěr.