14.–20. května 2024

Připraveni naslouchat ve víru festivalů

14. 5. 2024

Na téměř desítce letních festivalů v Rakousku lze letos kromě hudby či tance potkat proškoleného pastoračního pracovníka, který je k dispozici pro běžné popovídání i pro zpracování náročných existenciálních a duchovních témat.

image:Image Proškolení festivaloví kaplani (v označených vestičkách) jsou návštěvníkům k dispozici pro nezávazné poklábosení i pro pootevření náročných otázek.
Proškolení festivaloví kaplani (v označených vestičkách) jsou návštěvníkům k dispozici pro nezávazné poklábosení i pro pootevření náročných otázek. Snímek festivalseelsogre.at

Na začátku sezony se na „festivalového kaplana“ vyškolilo v Salcburku 33 zájemců z Rakouska i Německa. „Pastorační péči na festivalech chápeme jako ‚výjezd‘ na místa, kde se scházejí lidé. Jsme tu jako církev pro tyto lidi – účastníky, organizátory, personál, pracovníky záchranné služby,“ vysvětluje se na webu projektu festivalseelsorge.at, který zastřešuje iniciativa katolické církve pro dialog se světem „Denk Dich Neu“ (Přemýšlej o sobě nově).

Třídenní školení vedl kouč a psychoterapeut Lukas Födermair-Lagaard. „Jeho obsahem jsou teologické, pastorační a pedagogické základy festivalové pastorace, vedení rozhovorů a jednání s náročnými lidmi (pod vlivem alkoholu, drog nebo se sebevražednými sklony atd.). A také praktické zkušenosti v rámci projektu pastorace na ulici a reflexe vlastních pastoračních zkušeností,“ vypočítává pro KT Florian Baumgartner z týmu Festivalseelsorge.

V loňském roce vedlo na velkých hudebních festivalech v Rakousku asi 80 festivalových poradců několik tisíc rozhovorů. „Mnohdy šlo jen o krátká setkání, ale asi 30 % rozhovorů bylo intenzivnějších a do větší hloubky,“ popisuje Florian Baumgartner. „Škála probíraných témat je tu velmi široká – od depresí a bolestí srdce, otázek týkajících se práce a rodiny, sebevražd nebo sebevražedných pokusů v rodině a u přátel až po zpracování náročných situací třeba na straně členů záchranné služby,“ zdůrazňuje Baumgartner.

Naslouchající srdce v označené vestičce potkají letos festivaloví návštěvníci na hojně navštěvovaných akcích, jako je vídeňský Donauinselfest (21.–23. června), dechovkový Woodstock der Blasmusik (27.–30. června) nebo přehlídka elektronické taneční hudby Electric Love Festival (3.–6. července). „Pro nás jako pro křesťany je prostě důležité, abychom tu byli pro lidi jako kontaktní ‚bod‘ tam, kde slaví a žijí, tráví svůj volný čas a radují se s přáteli,“ shrnuje Florian Baumgartner.

Na českých festivalech se zatím s nabídkou duchovního doprovázení setkáme jen výjimečně. Alespoň bohoslužba nebo debata s duchovním přesahem bývá součástí přehlídek vážné hudby, typicky na Smetanově Litomyšli (letos od 8. 6. do 7. 7.). Nabídka duchovního rozhovoru nebo modlitby si však nachází cestu na křesťanské hudební a kulturní festivaly, včetně oblíbené multižánrové přehlídky UNITED, která letos proběhne 22.–24. srpna ve Vsetíně.