23.–29. dubna 2024

V rodném domě Benedikta XVI.

9. 4. 2024

Jedinečné exponáty z pozůstalosti papeže Benedikta XVI. (1927– 2022) ukazuje po celou sezonu muzeum v jeho rodném domě v bavorském Marktlu am Inn.

image:Image Součástí nové expozice z pozůstalosti Benedikta XVI. je také tento krucifix ze dřeva stromu, který rostl na zahradě Ratzingerových rodičů, jak vysvětlil ředitel muzea Franz Haringer (na snímku).
Součástí nové expozice z pozůstalosti Benedikta XVI. je také tento krucifix ze dřeva stromu, který rostl na zahradě Ratzingerových rodičů, jak vysvětlil ředitel muzea Franz Haringer (na snímku). Snímek passauerbistumsblatt.de

V brzkých jitřních hodinách 16. dubna se farní kostel sv. Osvalda v městečku Marktl am Inn rozezní ranními chválami, a to na počest nedožitých 97. narozenin zdejšího rodáka Josepha Ratzingera. Pozdější papež Benedikt XVI. se zde v tento den v roce 1927 ve 4.15 ráno narodil a jen o několik hodin později byl u Sv. Osvalda pokřtěn. Dům, kde Ratzingerovi – manželé Joseph a Maria a jejich tři děti – bydleli, je dnes muzeem a podle přání někdejšího papeže také místem zamyšlení o víře. A v expozici, která připomíná Benediktův život a odkaz, jsou nyní až do 3. října k vidění i unikátní předměty, jež muzeum čerstvě získalo z jeho pozůstalosti a které jsou s jeho příběhem neoddělitelně spjaty. Na vernisáži o uplynulé neděli novou turistickou sezonu osobně zahájil a návštěvníky výstavou provedl ředitel instituce Franz Haringer.

Nově si lze prohlédnout třeba Benediktovu papežskou sutanu s pektorálním křížem a solideem (čapkou), portréty Ratzingerova bratra Georga (1924–2020), sestry Marie (1921– 1991) a jejich rodičů či ručně psaný Georgův dopis k bratrovým 80. narozeninám. Anebo fotografii sv. Jana Pavla II. s vlastnoručním věnováním z listopadu 1980 a další dopisy, fotografie či obrazy s křesťanskými motivy, které měl někdejší papež ve svém bytě v Římě, včetně obrázku jeho rodného domu. Je zde i krucifix vyřezaný ze dřeva stromu, který stál u domku Ratzingerových rodičů v Hufschlagu u Traunsteinu – jednoho z početných bydlišť rodiny. Tento kříž měl údajně emeritní papež zavěšený nad stolem ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae, kde strávil poslední roky života a kde 31. prosince 2022 zemřel.

Patrně nejstarším vystaveným předmětem je plyšový medvídek, kterého malý Joseph dostal k Vánocům v roce 1928 a který ho provázel po celý život: až do jeho konce měl prý své čestné místo na Benediktově pohovce v jeho pracovně. Online magazín Katholisch.de přinesl vzpomínku papežova bratra Georga, jak malý Joseph opakovaně medvěda obdivoval před výlohou obchodu Lechner v Marktlu, který stál naproti rodnému domu, a jak hořce plakal, když hračka před Vánoci z výkladu náhle zmizela. O to větší pak byla jeho radost, když vytouženého medvídka našel pod stromečkem.

Na neděli 5. května dopoledne je v muzeu plánováno setkání s novinářem Michaelem Mandlikem, hlavním reportérem při návštěvě Benedikta XVI. v Marktlu v roce 2006. Během léta jsou pak zařazeny i další přednášky a koncerty.

Místo pro reflexi víry

Starobylý dům na Tržním náměstí v Marktlu am Inn sloužil do roku 1765 jako celnice, poté jako policejní stanice a ubytovna pro četníky – právě toto povolání vykonával i Josephův otec. Nadace rodného domu Josepha Ratzingera, kterou založil někdejší pasovský biskup Wilhelm Schraml, zde zřizuje životopisnou expozici, ale zaměřuje se i na Ratzingerův teologický odkaz a poselství jeho pontifikátu.

„Po celý svůj život se emeritní papež Benedikt XVI. snažil osvobodit naši víru od jejích nánosů a odhalit její původní krásu a uzdravující a osvobozující sílu. Setkání s ním, s jeho životem, teologickým myšlením, duchovní praxí, schopností vykládat Písmo a interpretovat znamení doby – to vše zůstává pokladem církve, který může být a bude vždy znovu objevován,“ zve do muzea za pasovskou diecézi její biskup Stefan Oster.