27. 2. 2024
|„Válka na Ukrajině neničí pouze evropský region, ale rozpoutává globální vlnu strachu a nenávisti,“ varoval papež František při modlitbě Anděl Páně uplynulé neděle. 24. února vstoupila ruská agrese proti Ukrajině do třetího roku trvání.
Lidi víry na Ukrajině i v exilu pozvala ke druhému výročí války Celoukrajinská rada církví a náboženských organizací, aby se v souladu s vlastní náboženskou tradicí připojili k celonárodní třídenní modlitbě a postu od 1. do 3. března. Ukrajinci „jednomyslně prosí Boha za Ukrajinu, za ukrajinský lid, za naše vojáky, za propuštění z vojenského a civilního zajetí, za velké vítězství“, jak stojí na webu Rady.
K modlitbám na podporu Ukrajiny a za mír se přidali věřící v mnoha státech světa. V Česku se už na první neděli postní 18. února konala ekumenická modlitba s pochodem od ukrajinského k ruskému velvyslanectví. V den výročí 24. února se sešla veřejnost v plzeňské katedrále, prosby za Ukrajinu zahrnují v postě do svých každopátečních kajících procesí i cisterciáci ve Vyšším Brodě.
Ve Vídni na náměstí před svatoštěpánským dómem, zorganizovala tamní arcidiecézní Charita „Moře světel“ – několikasethlavé solidární shromáždění, při kterém bylo do tvaru srdce rozsvíceno pět tisíc svíček. Katedrála sv. Štěpána byla též mezi těmi evropskými katedrálami, které se minulou neděli připojily k desetiminutovému solidárnímu vyzvánění. Piety spojené s ekumenickou modlitbou za oběti války se v kostele sv. Tomáše Akvinského v Berlíně kromě zástupců tamních biskupů a dalších náboženských představitelů účastnili také spolkoví poslanci či ministryně vnitra. I podle střízlivých odhadů již zemřelo nejméně 11 tisíc ukrajinských civilistů a 70 tisíc vojáků, nepočítaje patrně až statisícové ztráty na ruské straně.
V ukrajinském Kyjevě pak dokázali tragické výročí i poněkud nadlehčit. Při shromáždění před pravoslavným chrámem sv. Michala se podařilo vytvořit světový rekord co do počtu a pestrosti účastníků modlitby za Ukrajinu. Zapojili se totiž diplomaté, obchodníci, zpěváci, vojáci a mnoho dalších z 50 zemí světa a další se přidali i z jiných kontinentů pomocí telemostu. „Všichni máme stejný sen, a tím je naše vítězství,“ řekl Rostyslav Karandějev z ukrajinského ministerstva kultury, které o akci informovalo.