17.–23. prosince 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Slovensko hledá, jak spojit společnost

28. 5. 2024

|
Tisk
|

Církve mají klíčovou roli, aby ve společnosti nepřevládalo napětí – to vyplynulo ze schůzky s náboženskými představiteli, kterou do Prezidentského paláce v Bratislavě svolali minulou středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini.

image:Image Končící prezidentka a nastupující prezident vyzdvihli tmelicí úlohu církví.
Končící prezidentka a nastupující prezident vyzdvihli tmelicí úlohu církví. Snímek Michal Smržok / TK KBS

Po násilném útoku na slovenského premiéra Roberta Fica 15. května slovenský parlament jednohlasně atentát odsoudil a vyzval, aby se nešířila nenávist. Končící prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini, který v červnu nastoupí na její místo, se shodli na myšlence uspořádat kulatý stůl se zástupci všech parlamentních politických stran, to se však dosud nepodařilo. Na setkání se zástupci církví a náboženských společností na Slovensku dorazilo naproti tomu hned devět představitelů nejpočetnějších komunit: za římskokatolickou církev bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, za řeckokatolíky eparcha Peter Rusnák, tajemník židovské obce Martin Kornfelda i reprezentanti Apoštolské církve, baptistů, husitů, metodistů, evangelíků či adventistů.

Hledat, co spojuje, ne co rozděluje

„Církve a náboženské komunity sehrávají klíčovou úlohu v utváření hodnot, v určování společenského diskurzu a v neposlední řadě i při zmírňování napětí ve společnosti,“ zdůraznila přítomným Zuzana Čaputová, jak ji cituje TK KBS. Pachatel útoku se podle místních médií pravidelně účastnil protivládních protestů a v minulosti projevoval sympatie k extremistickým postojům a uskupením. Atentát někteří slovenští politici zneužili ke zviditelnění svých agend a k osočování oponentů.

Během setkání prezidentka vybídla, aby se každý nad těmito událostmi zamyslel. „Ne proto, aby znovu rozproudil spirálu útoků na druhé, ale proto, aby každý z nás pochopil svou roli v tom celém a na ní stavěl své myšlenky, slova a skutky – a aby v sobě prohloubil soucit,“ prohlásila Čaputová. Zvolený prezident Pellegrini navázal: „Tyto dny by nás měly poněkud probudit a povzbudit, abychom se vrátili k našim hodnotám a určitým pravidlům fungování a jednání.“ Vyzdvihl, že v kritických okamžicích se právě lidé víry dokážou spojit navzdory svým rozdílnostem. „Jsem vděčná, že tu v základních hodnotách zazněla shoda i že tu stojím s panem Pellegrinim a symbolicky vyjadřujeme, že ač máme odlišná politická východiska, jsme schopní nadřadit to, co nás spojuje, tomu, co nás rozděluje,“ doplnila Zuzana Čaputová a dodala: „Tak to dlouhé roky činí představitelé církví a ukazují nám tím cestu.“

O tomto poslání církví na Slovensku psal v minulém vydání (KT 21) také morální teolog a kněz Ivan Šulík. „Velmi oceňuji výzvu přestavitelů politických stran ke smíření, stejně jako výzvu biskupů k modlitbám za pokoj v národě,“ zmínil v narážce na sérii modliteb a bohoslužeb za premiérovo zotavení a usmíření ve společnosti, kterými věřící lidé na Slovensku na atentát reagovali. Čaputové a Pellegrinimu je připomněl i arcibiskup Zvolenský s tím, že tak křesťané chtěli „vyjádřit zhrození nad onou tragickou událostí, ale zároveň vůli být nositeli pokoje, porozumění a vzájemné úcty“. „Jsme pozváni – já a každý z nás –, abychom se neuchylovali ke slovům, postojům a skutkům, které by mohly být mravním zabíjením druhého člověka. Takovéto zpytování svědomí můžeme konat všichni a my jako představitelé církví k němu můžeme druhé vybízet,“ podotkl arcibiskup Zvolenský s tím, že každý člověk je zván konat dobro.

Co může dělat každý

„Všechny lidské bytosti touží po míru a bezpečí. Místo, kde mír a bezpečí začínají, jsou naše mysl a prostor, kde žijeme a kde pro to mohu pracovat já a každý z nás,“ uzavřela prezidentka Čaputová. Té po atentátu zaslal soustrastný telegram papež František, v němž útok odsoudil jako „zbabělý“. Jak pro slovenský magazín Postoj potvrdil prezidentčin mluvčí, Čaputová se s Františkem setká osobně 1. června ve Vatikánu. Od 2. do 8. června budou slovenští biskupové putovat do Říma za papežem na návštěvu ad limina.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou