30. dubna–6. května 2024
Aktuální
vydání
18
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Semena míru v kruté době

17. 10. 2023

|
Tisk
|

„Nikdo neví, co nás čeká, a bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by to tu mohlo brzy skončit.“ Tak popsal nové vzplanutí násilí mezi Hamásem a izraelskými silami P. Gabriel Romanelli, farář katolické farnosti Svaté rodiny v Gaze.

image:Image Za své bratry a sestry v Pásmu Gazy a za spravedlivý mír se v těchto dnech denně modlí i křesťanské komunity v Izraeli (na snímku křesťané v Betlémě).
Za své bratry a sestry v Pásmu Gazy a za spravedlivý mír se v těchto dnech denně modlí i křesťanské komunity v Izraeli (na snímku křesťané v Betlémě). Snímek Facebook Kustodie Svaté země

P. Romanelli po vypuknutí útoků uvázl v Betlémě na Západním břehu Jordánu, asi 100 km od Pásma Gazy. Se svými farníky se však snaží být v kontaktu a prostřednictvím zpravodajských agentur i svého Facebooku podává zprávy o tom, jak boje mezi islamistickým Hamásem a izraelskými silami zasahují malou křesťanskou komunitu v zablokované enklávě. Jak sdělil agentuře Fides, nezbývá než se „modlit a doufat, že válka skončí co nejdříve, aby se rány hojily méně obtížně, a pak pracovat na spravedlnosti a míru, po kterých touží v srdci tolik Izraelců a Palestinců“.

Už čtyřikrát v těchto dnech P. Romanellimu, misionáři původem z Argentiny, telefonoval papež František. Spojil se také přímo s jeho farností, o kterou se zatím stará kaplan. Pásmo Gazy je pod bombardováním izraelských sil, které usilují o to, zničit Hamás. Obyvatele proto vyzvali, aby se evakuovali na bezpečnější jih enklávy. Jsou mezi nimi i křesťané. Sama farnost Svaté rodiny nyní hostí na pět set lidí, kteří utíkají nebo hledají úkryt před bombardováním, mezi nimi i muslimské rodiny, děti, postižení nebo zranění. „Jsou vyděšení a alespoň v kostele se cítí více chráněni, ale situace je pro všechny zoufalá,“ podotkl P. Romanelli pro Vatican News. „Přemýšlejí, kam mohou jít na jih a co se tam bude dít. Přicházejí zprávy o lidech, kteří byli cestou na jih zasaženi. Někteří mají auto, jiní nemají nic,“ dodal kněz. Představení křesťanských církví ve Svaté zemi vydali minulý týden spolu s výzvou ke dni modlitby a postu 17. října varování před stupňující se humanitární krizí v Gaze (více na webu františkánů ve Svaté zemi custodia. org). „Všichni obyvatelé Gazy jsou připraveni o elektřinu, vodu, zásoby paliva, jídlo a léky,“ poukázali na odvetná opatření Izraele. „Mnoho civilistů v Gaze nám řeklo, že neexistují žádné reálné způsoby, jak by se mohli kudykoli evakuovat do bezpečí,“ dodali biskupové.

Ze svých domovů muselo odejít už přes 600 tisíc lidí (ze dvou milionů obyvatel, z toho tisícovky křesťanů). Pásmo Gazy bylo přitom již před ofenzivou Hamásu nejchudší oblastí Palestiny, kde osm z deseti lidí záviselo na humanitární pomoci. Nyní navíc některé humanitární organizace musely přerušit práci (magazín Aleteia informuje např. o Caritas Jeruzalém, jejíž pracovníci v Gaze byli vysídleni) a poskytování pomoci Palestině zvažuje pozastavit i Evropská unie v případě rizika, že by prostředky šly na podporu teroristické činnosti.

Nepodlehnout zlu

Zdejší křesťané tak hledají oporu v každodenní společné modlitbě a solidaritě. P. Romanelli na svém Facebooku informuje třeba o „bratrské návštěvě“ pravoslavných kněží. „Díky Bohu, že v těchto chvílích nouze existuje více než jindy jednota a spolupráce mezi všemi křesťany v Pásmu Gazy!“ napsal kněz. V podobném duchu se vyjádřil nejmenovaný člen Hnutí fokoláre z Gazy, jehož modlitbu přinesl web focolare.org: „Dal jsi mi sílu nepodlehnout zlu, nepochybovat o tvém milosrdenství a věřit, že dobro existuje. Když se nemůžeme modlit my, modlíte se vy. Mír, bezpečí, jednota a bratrství – to je to, co si přejeme.“

Na jeho slova jako by odpovídala předsedkyně Hnutí fokoláre, palestinská katolička Margaret Karramová, která na webu přispěla dalším svědectvím: „Moji židovští přátelé v Izraeli mi volali – mně, Arabce –, že mají strach o ty, kteří žijí v Gaze. Pro mě je to velmi krásná věc. Každý zná příběhy, co špatného se stalo mezi těmito dvěma národy, ale mnoho lidí pracuje na budování mostů. Na to nesmíme zapomínat. Je to semeno, které se zasévá i v této těžké době,“ připomněla Karramová, která se nyní účastní vatikánské synody.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou