7.–13. května 2024

Bratři z Taizé zvou do Lublaně

21. 11. 2023

Vstoupit společně do nadcházejícího roku zvou bratři z komunity Taizé všechny mladé lidi mezi 18 a 35 roky. Letošní už 46. evropské setkání bude hostit slovinská Lublaň.

image:Image V těchto týdnech zvou mladí lidé na setkání do Lublaně leckdy i osobně.
V těchto týdnech zvou mladí lidé na setkání do Lublaně leckdy i osobně. Snímek Facebook Taizé Ljubljana

Centrem dění bude od 28. prosince do 1. ledna lublaňská Arena Stožice, kde se budou mladí lidé z celé Evropy scházet k modlitbě a kde během silvestrovské noci prožijí i tradiční „Festival národů“ s představením svérázu jednotlivých národních výprav. Dále se pro ně připravují modlitby a duchovní workshopy v různých kostelích v tomto asi třísettisícovém městě, setkání v hostitelských farnostech a rodinách nebo možnost zapojit se do aktivit na pomoc druhým. Loňské 45. etapy Pouti důvěry, jak se tato setkání nazývají, se v severoněmeckém Rostocku účastnilo asi pět tisíc mladých poutníků ze 49 zemí.

Přihlášky do 1. prosince

Také letos se očekává účast mezi 5 a 10 tisíci a chybět nebudou ani mladí Češi. Ti se mohou přihlašovat až do 1. prosince prostřednictvím webu taize.fr/ cs. „Neorganizujeme společnou dopravu, ale přímo do Lublaně jezdí z Prahy Flixbus, případně mohou zájemci přistoupit do některého z autobusů, které povezou přes Českou republiku mladé lidi z Polska,“ vysvětluje pro KT za české poutníky Jan Deutsch. Do 700 km vzdálené Lublaně lze od nás ostatně snadno dojet i autem a domluvit se třeba na spolujízdě. Stravování ve formě balíčků a další výdaje pokryje účastnický poplatek 80 eur (asi 2 000 korun) a ubytování bude zařízeno v prostorách farností nebo škol či v hostitelských rodinách.

Už od září se v Taizé připravovali dobrovolníci, kteří už jsou nyní v Lublani a zařizují, co je potřeba. Ruku k dílu mohou přiložit i další zájemci, kteří se vypraví na místo už 26. prosince. Budou potřeba pro přípravy setkání, vydávání jídla nebo úklid a úpravu prostor anebo také pro zajištění hudby a zpěvu, které mají ve spiritualitě Taizé nezastupitelné místo. „Loni v Rostocku nás pomáhalo několik set dobrovolníků, ačkoli Čechů nás mezi nimi bylo jen pár,“ podotýká Jan Deutsch. On sám se ale letos přidá až k hlavnímu programu, spolu se skupinou přátel.

Část programu je otevřená všem

Společná modlitba ve večerních hodinách (rámcový program Pouti důvěry je už zveřejněný na webu) je vždy otevřená kterémukoli zájemci, a tak se nejednou zapojují i lidé starší, než kterým je setkání přednostně určeno. „Takhle se do Lublaně po vlastní ose chystá třeba moje mamka,“ směje se Jan Deutsch. Hlavní program a také promluvy převora komunity v Taizé se budou rovněž streamovat přes internet a poté budou dostupné přes Facebook (Taizé v České republice a Taizé – Pouť důvěry – ČR) nebo na YouTube. Dění bude možné sledovat i na Instagramu.

Setkání s novým převorem

V úřadu převora se letos po osmnácti letech, kdy komunitu vedl bratr Alois Löser, představí Angličan bratr Matthew (občanským jménem Andrew Thorpe). Bratra Aloise nahradí při slavnostním obřadu na 1. adventní neděli 3. prosince. „Na vlastním setkání už se žádné oslavy neočekávají, naopak předpokládám, že vše bude probíhat už zcela obvykle a decentně a že i ve svých podnětech a meditacích bratr Matthew naváže na promluvy a myšlenky bratra Aloise,“ upřesňuje Jan Deutsch. Svá zamyšlení bude sice převor pravděpodobně pronášet anglicky, ale každý účastník je dostane vždy při příchodu do arény vytištěné v jazyce, kterému bude rozumět.

Pouť důvěry zahájil v roce 1978 zakladatel komunity v Taizé bratr Roger Schütz. Setkání na přelomu roku se konala už v řadě evropských měst (v letech 1990 a 2014 také v Praze). Mladí lidé se ale scházejí i v menším množství v různých zemích po celém světě. Od roku 2007 putují také po městech v Česku víkendové Dny důvěry s modlitbou, zpěvy a meditací, Božím slovem a semináři. Na duben příštího roku se pak plánuje česko-slovenské setkání v Praze, které bude mít motto „Ty znáš můj neklid“ a kam předběžně přislíbil zavítat také někdo z bratří této komunity.