14. 1. 2025
|Kardinál Kurt Koch, prefekt vatikánského Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů, obdržel 8. ledna čestný doktorát Univerzity Karlovy za přínos pro teologii. Navrhly ho všechny tři teologické fakulty.
Do Velké auly Karolina minulou středu slavnostně nastoupili zástupci všech tří teologických fakult – katolické, evangelické a husitské – naší nejstarší univerzity a její rektorka Milena Králíčková. Švýcarský kardinál Kurt Koch (74) pak převzal čestný doktorát za „podporu a rozvoj dialogu mezi křesťanskými vyznáními a mezi křesťanstvím a judaismem“.
Děkan Katolické teologické fakulty P. Jaroslav Brož publiku oceněného představil. „V dnešní společnosti, která se vyznačuje mnoha sociálními, kulturními a náboženskými protiklady, napětím a roztříštěností, je každý čin vedoucí k harmonii a jednotě a každý člověk, který tyto hodnoty prosazuje, nebo je dokonce činí svým životním posláním, velkým přínosem. A takovým člověkem je náš milý host, teolog kardinál Kurt Koch,“ uvedl děkan.
Poté, co kardinál Koch složil v Karolinu promoční slib, promluvil na téma O smyslu a poslání křesťanské teologie. „Křesťanská víra považuje člověka nejen za bytost schopnou pravdy, ale také za bytost, která pravdu potřebuje a jejíž nejhlubší touha k poznání pravdy směřuje. Otázka pravdy a otázka člověka jsou totiž v konečném důsledku totožné,“ zmínil například. Ocenil také Karlovu univerzitu jako most mezi Východem a Západem s tím, že je pro něj velká čest být oceněn institucí s tradicí sahající až k papeži Klementu VI. (v roce 1347).
Ve své řeči kardinál zdůraznil, že teologie má být vědou o Bohu a zároveň spojnicí mezi vírou a rozumem. „Křesťanská víra totiž v žádném případě není s lidským rozumem v rozporu, ale naopak myslícímu člověku rozum, a tím i nový obzor, otevírá.“ Víra s rozumem jsou tak na sobě závislé: „ve vzájemném dialogu mohou překonat jak neduhy víry, tak patologie rozumu“.
Dále přiblížil smysl oboru pro každého člověka: „V současnosti trpíme jistou hluchotou, snad i neschopností naslouchat Boží přítomnosti. Potom nemůže existovat pro teologii vyšší priorita, než pomáhat lidem dnešní doby, aby znovu objevili přístup k Bohu, k jeho životnosti a pravdě.“
Kardinál Koch, profesor dogmatiky a liturgiky a celoživotní propagátor ekumenismu, rovněž připomněl, že teologie má překonávat rozdíly mezi církvemi a budovat jednotu: „Naší první ekumenickou službou musí být společné svědectví o přítomnosti živého Boha.“ Citoval pak slova papeže Benedikta XVI. o nutnosti dialogu mezi věřícími a agnostiky: „Oba se navzájem potřebují – věřící má hledat hlubší poznání, stejně jako agnostik nesmí přestat pátrat po pravdě.“ Celý text jeho přednášky je dostupný na webu cirkev. cz a cuni.cz.
Předtím se kardinál Koch setkal s biskupy v Arcibiskupském paláci, kde vedl diskusi na téma „Biskup a jednota křesťanů. Ekumenické vademecum“. Slavnostní den zakončila ekumenická bohoslužba (promluva na str. 6). V Praze nebyl kardinál Koch poprvé, dříve úzce spolupracoval s kardinálem Miloslavem Vlkem.
Rozhovor přineseme v příštím vydání.