23.–29. dubna 2024

Pašijové hry přibližují Velikonoce

26. 3. 2024

Jednou z forem, jak hlouběji prožít tajemství Velikonoc a přiblížit ho i těm, kdo do kostela nechodí, jsou pašijové hry. Vypravit se na ně lze ve Svatém týdnu nebo i později.

image:Image Poslední večeře v podání žďárských pašijí.
Poslední večeře v podání žďárských pašijí. Snímek Jiří Přichystal

V úterý 26. března ztvárnili příběh smrti a vzkříšení Ježíše Krista farníci římskokatolických farností ze Žďáru nad Sázavou a blízkého okolí, ale také věřící z jiných církví či zájemci z řad veřejnosti. „V lednu nás navíc oslovili farníci z Brna s nápadem, abychom naši pašijovou hru uskutečnili přímo na brněnském Petrově. To však není pro náročnou stavbu kulis a jejich převoz reálné. Proto jsme jim nabídli, aby se pašijí zúčastnili osobně mezi našimi herci. Brněnští nabídku přijali, což nás potěšilo,“ vysvětluje P. Blažej Hejtmánek, farář ve Žďáru nad Sázavou.

Tradici obnovili loni po covidové pauze. Příběh letos ztvárňuje na 190 herců, kteří ho zkoušeli během března. Přihlížejí obvykle tisíce lidí. „Jsme rádi, že hlavní roli opět přijal už v loňském roce osvědčený František Špaček. Stejné zůstává i další herecké obsazení. Změnu jsme museli udělat pouze v roli Veroniky, která Ježíši podává roušku, a to kvůli maminkovským povinnostem původní představitelky,“ popisuje organizátor a režisér Miroslav Keller.

Tradici pašijových her loni oživili farníci také v Letovicích na Blanensku. Zpívané představení připravili letos ve dvou termínech – první odehráli v letovickém kulturním domě už v neděli 24. března, druhé se koná ve středu 27. března od 19.30. Do organizování se zapojuje zhruba sedm desítek lidí, na jevišti pak vystoupí na 50 herců. „Pořádání her vlilo do farnosti novou energii a máme pocit, že se díky nim podařilo posílit i vztahy s lidmi mimo naši farnost. Představení se snaží nejdřív zmapovat Ježíšovo působení na zemi, které známe z evangelií, včetně zázraků. Až další část se potom věnuje událostem velikonočního týdne. Přestože jde o vážná témata, chtěli jsme do příběhu vetknout i humor a věřím, že se nám to povedlo,“ říká letovický organizátor Lukáš Pavelec.

Do křížové cesty se živě ztvárněnými zastaveními se v neděli 24. března pustili v obci Snět na Vysočině. Kardinál Dominik Duka tam také posvětil kříž, který v sobě nese dřevo z původní rakve mučedníka komunismu P. Josefa Toufara.

U Lorety a na Zbraslavi

Pašijové hry se budou konat i v Praze – například v sobotu 6. dubna od 15.00. Před Loretou na Loretánském náměstí je uvedou farníci ze Zbraslavi, ochotníci a několik profesionálních herců. Sestavili je z lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu. V sobotu 20. dubna je pak zahrají od 14.30 ve Zbraslavi před kostelem sv. Jakuba Staršího. „Ježíšův pašijový příběh je o smrti a životě, o porážce a vítězství. Můžeme ho s dojetím sledovat nebo k němu s obdivem vzhlížet. Podstatné je ale to, že jde také o příběh našeho života. Ježíšova smrt se týká naší smrti a jeho vítězství je příslibem vítězství i pro nás,“ vybízejí pořadatelé ze spolku Zbraslavské pašije.