30. dubna–6. května 2024

Novým arcibiskupem je Josef Nuzík

13. 2. 2024

Téměř po dvaceti měsících od chvíle, kdy arcibiskup Jan Graubner odešel na papežovo přání do Prahy, se olomoucká arcidiecéze dočkala nového arcibiskupa.

image:Image Do úřadu olomouckého arcibiskupa bude Mons. Josef Nuzík uveden 13. dubna.
Do úřadu olomouckého arcibiskupa bude Mons. Josef Nuzík uveden 13. dubna. Snímek Pavel Langer / Člověk a Víra

Katedrála sv. Václava se začíná plnit už půl hodiny před pátečním polednem. V lavicích sedí desítky pracovníků arcibiskupství a kněží, kteří ráno obdrželi překvapivou pozvánku. Přišli ale také další lidé, kteří od rána zachytili šířící se zvěsti a nechtějí u historického okamžiku chybět. Vždyť naposledy se v nejlidnatější (arci)diecézi v České republice oznamovalo jméno nového arcibiskupa před téměř 32 lety – tehdy se jím stal Jan Graubner, nynější pražský arcibiskup.

Jeho donedávna nejbližší spolupracovníci – biskupové Antonín Basler a Josef Nuzík – vstupují v poledne do katedrálních vrat spolu s apoštolským nunciem Judem Thaddeusem Okolem a s „hostitelem“, katedrálním farářem P. Ladislavem Švirákem. A pak už nikdo. „Tak kdo to bude?“ dá se číst v očích přítomných.

Po modlitbě Anděl Páně přistupuje k mikrofonu nuncius. „Boží anděl přináší Boží zprávu a mě Svatý otec František posílá, abych vám také zvěstoval radostnou zprávu,“ říká česky a poté už oznamuje jméno nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, který byl dosud administrátorem arcidiecéze. „Potlesk trval hodně dlouho,“ ocenil nuncius reakci přítomných.

Nově jmenovaný arcibiskup do svých prvních slov zahrnul také omluvu „všem, kteří čekali novou tvář“. „To nové ale neděláme my, nové působí Bůh a já věřím, že to i tentokrát udělá,“ podotkl. Poděkoval také za svěřenou důvěru: Bohu, papeži Františkovi i jeho velvyslanci a celé nunciatuře. „Děkuji i vám všem, milí bratři a sestry, kteří jste se více než rok a půl na tento úmysl modlili,“ zmínil a dodal: „Budu vám vděčný za spolupráci, trpělivost a podporu lidskou i duchovní.“

Následně připomenul, že jeho jmenování přichází krátce před svátkem sv. Cyrila a Metoděje, jak ho slaví světová církev (14. února spolu se sv. Valentinem), a zdůraznil, že navazovat chce nejen na moravské věrozvěsty, ale také na další své předchůdce, a zejména na arcibiskupa Jana Graubnera. „Doba není jednoduchá, zároveň nám ale Bůh nabízí řadu možností, jak zvládnout svůj život osobní i rodinný. Věřím, že je s jeho pomocí objevíme a také se o ně budeme dělit s lidmi kolem nás,“ uzavřel svůj první pozdrav věřícím.

Po závěrečném svatováclavském chorálu se pak kolem nového arcibiskupa shromáždili gratulanti. Reakce ale přicházely i odjinud. „Mám radost ze jmenování nového olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity v naší mateřské arcidiecézi. Arcibiskupu Josefovi přeju pastýřskou lásku a moudrost k vedení lidu, odvahu vytrvat na cestě a dostatek síly a pokory k nesení všeho, co služba přinese. Ať v tom všem zakouší především Boží pomoc a blízkost Krista – Dobrého pastýře,“ vzkázal ostravsko-opavský biskup Martin David.

A svůj videopozdrav zveřejnil také arcibiskup Jan Graubner. „Upřímně blahopřeji celé arcidiecézi ke jmenování nového arcibiskupa. A arcibiskupu Josefovi vyprošuju všecku Boží pomoc, aby náročný úkol zvládl dobře k slávě Boží, svojí spáse a užitku těch, kterým je povolán sloužit,“ řekl v něm.

Inaugurace – uvedení do úřadu – se plánuje na sobotu 13. dubna, podrobnosti budou ještě zveřejněny. (Více též v diecézní příloze na str. 5.)