30. dubna–6. května 2024

Nový biskup do Litoměřic

2. 1. 2024

Katedrální zvony u Sv. Štěpána na litoměřickém Dómském vršku ohlašují poledne soboty 23. prosince. Česká republika truchlí za povražděné studenty a pedagogy na pražské filozofické fakultě. Do této severočeské diecéze však míří z Vatikánu očekávaná novina.

Do katedrálních lavic usedají místní kanovníci, kněží z celé diecéze a věřící. Už předchozí den litoměřické biskupství avizovalo, že podle zvyklosti zazní jméno nového biskupa v pravé poledne zároveň ve Vatikánu i v diecézi – ve zdejší katedrále sv. Štěpána. K oltáři přichází biskup Jan Baxant v doprovodu Mons. Giuseppe Silvestriniho, který je radou Apoštolské nunciatury v České republice.

Když dozní zvony, rozhostí se v katedrále ticho naplněné modlitbou za oběti vražedného útoku. „Dnes Apoštolská nunciatura přináší zprávu vám všem v litoměřické diecézi. Papež František jmenoval otce Stanislava Přibyla 21. biskupem litoměřické diecéze,“ pronáší Mons. Silvestrini, který zastupuje nuncia, jenž se v tu dobu účastní mše svaté v pražské katedrále za oběti útoku.

„Mezi mým jmenováním a zveřejněním se událo mnoho věcí. Především tragédie na pražské filozofické fakultě, kde jsem doktorandem, a tak se mě dotýká velmi zblízka,“ reaguje nově jmenovaný biskup a povzbuzuje přítomné: „V Galerii Uffizi ve Florencii je obraz Narození Páně od jednoho holandského mistra. Postavy, které jsou ve tmě, se sklánějí nad Ježíšem, který září. To může být symbolem těchto Vánoc poznamenaných takovou temnotou násilí, bolesti a smutku. On je tím, kdo přináší světlo, je světlem, je strážcem světla,“ zdůrazňuje P. Přibyl.

Své jmenování navzdory tragickým událostem popsal jako vánoční dar: „Je to velké obdarování pro mě a doufám, že i pro celou diecézi, kterou jsem si zamiloval už před patnácti lety, když jsem přišel do Litoměřic jako generální vikář. Po Bohu chci vyjádřit svou vděčnost za důvěru papeži Františkovi a Janu Baxantovi, mému předchůdci, za jeho službu. Těším se na ty, kteří mi budou svěřeni: jsem tu s vámi a jsem tu pro vás!“ ubezpečil.

Nově jmenovaný biskup se podle církevního práva musí ujmout diecéze do tří měsíců. Biskupské svěcení a zároveň uvedení P. Stanislava Přibyla do úřadu se uskuteční v sobotu 2. března při mši svaté od 11 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích. Do této doby bude apoštolským administrátorem této diecéze dosavadní biskup Jan Baxant.