23.–29. dubna 2024

Kněží se mediálně vzdělávali

5. 3. 2024

Příležitost setkat se, ale především uvažovat nad vztahem křesťanů k médiím dostali minulý týden všichni, kdo se na Velehradě zúčastnili každoročního setkání biskupů, kněží a jáhnů moravské církevní provincie.

image:Image Jak poznat falešné zprávy přiblížil také Josef Pazderka, šéfredaktor ČRo Plus.
Jak poznat falešné zprávy přiblížil také Josef Pazderka, šéfredaktor ČRo Plus. Snímek František Ingr / Člověk a Víra

O to, aby do světa sdělovacích prostředků dostali kvalifikovaný vhled, se postarali organizátoři ze severu regionu. Série přednášek, s nimiž vystoupili přizvaní odborníci, novináři i akademici, obsáhla například evangelizaci prostřednictvím médií nebo práci s informacemi. „Všichni jsme stále více vystaveni obrovskému tlaku dezinformací. Nás kněží se lidé na tyto věci ptají, potřebují se v nich zorientovat. Zároveň se musíme učit využívat média k šíření radostné zvěsti,“ shrnuje za pořadatele P. Daniel Vícha, biskupský vikář pro pastoraci, evangelizaci a vzdělávání v ostravsko-opavské diecézi. Během třídenního programu si tak účastníci mohli vyslechnout třeba přednášku Jaroslava France z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, který mluvil o teologii komunikace a evangelizaci. Miroslav Karas, bývalý zpravodaj České televize v Polsku a Rusku, hovořil o úloze a poslání veřejnoprávních médií, Michaela Vetešková z Českého rozhlasu povídala o mediální gramotnosti mladých lidí a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka vystoupil s přednáškou „Média – spojenec, nebo nepřítel?“. „Jsem rád, že jsem tu mohl být, zvláště kvůli setkání s mnoha známými. Téma bylo velmi zajímavé, i když jsem se – také vzhledem ke svému věku – ne vždycky dozvěděl převratné věci. Několik podnětů si ale i tak odnáším a jsem rád, že mé porozumění médiím se po velehradském setkání prohloubilo,“ hodnotí jáhen Josef Kvapilík.

Možnost takového setkání ocenil také P. Pavel Opatřil z farnosti Třebíč-zámek: „Letos jsem si navíc uvědomoval, jak se moravská církev posouvá: nastoupila nová generace biskupů, mých vrstevníků,“ říká. Z přednášek ho nejvíce zaujaly ty věnované dezinformacím. „Slyšet by to měli všichni, a nejvíc možná ti, kdo na setkání chyběli. Fascinace Východem je pořád častá, byť třeba ne tolik jako před ruskou invazí na Ukrajinu, a věřící lidé jsou zdá se náchylnější podlehnout všelijakým konspiracím. Právě my kněží bychom měli být schopni o tom s nimi mluvit,“ je přesvědčen P. Opatřil.

Jak komunikují papežové

Za potřebné a užitečné považuje setkání i P. Jan Polák. „Zaujala mě například přednáška Veroniky Müllerové z olomoucké teologické fakulty, která nám představila výsledky rozboru papežských textů. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že se postupně vytrácejí slova jako ‚musíme‘ a ‚měli bychom‘ a přibývá zájmeno ‚my‘. U Jana Pavla to bylo ‚my kněží‘, u Benedikta ‚my církev‘ a u Františka ‚my společnost‘ – rozšiřuje se tedy perspektiva, ze které papežové promlouvají,“ dodává. O této proměně vyšla esej v Perspektivách v KT 4.

A rozmanité impulsy ze setkání oceňuje i hranický kaplan P. Pavel Fiala. „Zaujaly mě praktické body k vedení sociálních sítí, které nám předal Ľubomír Valient, správce populární slovenské facebookové stránky Saletini Rozkvet,“ ohlíží se za setkáním a dodává: „Kněz nekáže jenom z kazatelny, ale celým životem – a díky sociálním sítím dnes může být vidět mnohem víc, slyšet ho může k aždý.“